Dina Katabi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dina Katabi
Dina Kitabi
Lindi 1971 (48–49 vjet)
Damascus, Siri
Vendbanimi Amerikë
Kombësia Syrian American
Fusha Shkenca Kompjuterike, Inxhinieri Elektrike
Institucionet Instituti i Teknologjisë në Masacutes
Alma mater Instituti i Teknologjisë në Masacutes
Këshilltarët e doktoraturës David Clark
I njohur për Congestion control, Sparse Fourier transform, wireless network, X-ray vision
Çmime të rëndëshishme ACM Prize in Computing (2017)
MacArthur Fellowship (2013)
Association for Computing Machinery Fellow (2013)
Grace Murray Hopper Award (2013)
IEEE Communication Society William R. Bennett Prize (2009)
Sloan Fellowship from the Alfred P. Sloan Foundation (2006)
Career Award from the National Science Foundation (2005)
Sprowls Dissertation Award (2003) from MIT
ACM Doctoral Dissertation Award Honorable Mention (2003) from ACM

Dina Katabi (në arabisht: دينا قَتابي , lindur në Damask) është Andrew dhe Erna Viterbi Profesore e Inxhinierisë Elektrike dhe Shkencat Kompjuterike në MIT dhe drejtorja i MIT Celulare Qendër.

Biografia akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katabi u diplomua ne Bachelor nga Universiteti i Damaskut në vitin 1995 dhe M. S dhe Ph. D. në Shkenca Kompjuterike nga MIT përkatësisht në vitin 1998 dhe 2003.[1] Në vitin 2003, Katabi iu bashkua MIT-it, ku ajo aktualisht mban titullin Profesore në Departamentin e Inxhinierisë Elektrike dhe Shkencat Kompjuterike. Ajo është bashkë-drejtore e MIT Qendra e Wi-fi dhe Informatikë Celular dhe gjithashtu një kërkuesi kryesor në Shkenca Kompjuterike dhe në Laboratorin e Inteligjencës Artificiale.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, Katabi fitoi cmimin Grace Murray Hopper,[2] duke e njohur atë si të shquaren e të rinjve të shkencave kompjuterike profesionale.

Në vitin 2012, puna e saj në Shnëdrrimet e Sparse Fourier ishte përzgjedhur si një nga top 10 parime të vitit  Teknologjia Shqyrtim.[3]

Në shtator 2013, Katabi u vlerësua me një MacArthur Fellowship për punën e saj.[4] Në vitin 2013, ajo u bë edhe një bashkpuntore e Shoqatës për Informatikë e Makineri.[5]

Në vitin 2014, në festimin e 50 vjetorit të Projektit Mac, puna e saj në X-ray vizion ishte zgjedhur si një nga "50 mënyra, që MIT-i ka transformuar në shkenca kompjuterike."[6]

Në vitin 2015, Katabi i paraqiti asaj idene fillestare Presidentit Obama në Shtëpinë e Bardhë në ditën demo.[7]

Në vitin 2017 ajo u zgjodh për Akademine Kombëtare të Inxhinierisë.[8]

Në vitin 2017, Katabi u shpërblye me cmimin ACM në Informatikë, "njohja e saj si një prej hulumtueseve më të reja në fushën e rrjeteve, Katabi zbatoi metodat të teorisë së komunikimit, përpunimit të sinjalit dhe makinës së të mësuarit për të zgjidhur problemet në Wi-Fi".

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hardesty, Larry (30 tetor 2015). "Signal Intelligence". MIT Technology Review. Marrë më 2015-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Indyk and Katabi win top ACM honors". MIT News. 9 prill 2013. Marrë më 2015-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Anderson, Mark (2012). "A Faster Fourier Transform - MIT Technology Review". MIT Technology Review. Marrë më 2015-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Chu, Jennifer (25 shtator 2013). "Dina Katabi and Sara Seager win MacArthur 'genius grants'". MIT News. Marrë më 2015-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "ACM Names Fellows for Computing Advances that Are Transforming Science and Society". Association for Computing Machinery. 10 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2018-07-23. Marrë më 2015-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ 50 Ways that MIT has Transformed Computer Science: the Countdown to our MAC50 Celebration!
  7. ^ "12 of the most impressive professors at MIT". Business Insider. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ National Academy of Engineering Elects 84 Members and 22 Foreign Members, February 8, 2017, retrieved 2017-05-02.