Dioksidi i karbonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dioksidi i karbonit: Me të kuqe Oksigjeni; me të zezë Karboni.

Dioksidi i karbonit është një përbërje kimike e formuar nga dy atome oksigjeni të lidhur me një atom të vetëm karboni. Është një gaz që ekziston në presion dhe temperaturë standarde dhe gjendet në atmosferën e Tokës[1]. Është një substancë e domosdoshme në procesin e jetës së bimëve dhe kafshëve.

Komponimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Formula kimike e dioksidit të karbonit është CO2, që nënkupton përbërjen e këtij komponimi nga dy atome oksigjen dhe një atom karbon. Dioksidi i karbonit ne kushte te caktuara ngurtesohet ne form te akullit i cili quhet akulli i thate. Akulli i thate perdoret per ruajtjen e gjerave ushqimore. Dioksidi i karbonit tretet ne uje duke formuar acidin karbonik H2CO3 kyështë është nje acid i dobet dhe nuk është i qendrueshem ne gjendje te lire prandaj menjehere zberthehet ne oksidin e karbonit dhe ne uje. Ky eshe reaksioni :

H2CO3---CO2+H2O

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Anglisht) Whorf, T.P., Keeling, CD (2005). "Atmospheric CO2 records from sites in the SIO air sampling network.". Periodi i regjistrimit: 1958-2004

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]