Dionis Xhafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dionis Xhafa
Dionis Xhafa1.jpg
Lindi më (1991-08-01) 1 Gusht, 1991 (27 vjeç)
Kombësia Shqiptar
Arsimimi Universiteti i Tiranës
Profesioni gazetar dhe eseist

Dionis Xhafa (lindur më 1 gusht 1991, Peshkopi) eseist shqiptar.

Botime[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • - Poezi:

- Trëndafil

- Pëllumbi dhe shigjetat

- Ne nga Bulqiza

- Atdheu im

- Abdullahu

- 1389

- Athina

- Andromaka

- Çështje varresh

- Ditiramb

- Euri dhe Noti

- Fiskaja

- Forma të lirisë

- Gërvishtja e qiellit

- Kashmiri

- Kozmosi

- Lavdi për poetët

- Një dashuri në moshën 20 vjeç

- Një turk në Napoli

- Poezi për Otranton

- Qytezës sime

- Shpirti im

- Stërkala të përjetshme

- Kozmos

- Takim me Homerin

- Yjet

- Zë në errësirë

- Vranësirë

- Zemra nënash

- Vetmi

- Vdekje si kjo

- Ne që shohim përtej

- Gjysma e kombit

- Ese:

- Në stacionin e trishtimit

- Bukën e gojës për kombin kriminal

- Coftina në Hagë

- Islamofobia e pafalshme

- Hipokrizi në Sarajevë

- Akropoli i mpirë

- Nazistët grekë si shpatë mbi qafën e emigrantëve shqiptarë

- Sheshel, Karaxhiç, krimet dhe Haga

- Horrori në mendjen e Radovan Karaxhiç