Jump to content

Dioqeza e Ilirikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dioqeza e Ilirikut (latinisht: Dioecesis Illyricum) e njohur edhe si "Dioqeza e Panonisë"), nga viti 395 ishte një dioqezë e Perandorisë Romake të Vonë. Selia e vikarit (guvernatorit të dioqezës) ishte Sirmiumi .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht ishte pjesë e prefekturës pretoriane të Italisë dhe u inkorporua nga prefektura pretoriane e Ilirikut kur u krijua në vitin 347.

Duke qenë e diskutuar nga dy gjysmat e Perandorisë në vitet në vijim, Dioqeza e Ilirikut ishte një nga dy dioqezat në lagjet lindore të Tetraarkisë që nuk i përkiste gjysmës kulturore greke të perandorisë (tjetra ishte Dacia ), dhe kështu u transferua përsëri në Perandorinë Perëndimore me vdekjen e Theodosius I në 395 dhe iu bashkua Prefekturës së Italisë si Dioqeza e Ilirikut .

Në vitin 425 Galla Placidia i dha dioqezën e Ilirikut perandorit të Lindjes Teodosius II .

Fati i saj përfundimtar është i pasigurt. Panonia u humb nga Hunët në vitet 440, megjithëse Dalmacia u mbajt nga Perandoria Perëndimore deri në vitin 480.

Mbreti Ostrogot i Italisë, Teodoriku i Madh pushtoi Panoninë në fund të shekullit të 5-të, ndoshta duke rivendosur dioqezën.

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dioqeza e Panonisë e njohur si Dioqeza e Illyricum occidentalis përfshinte provincat romake të Pannonia Prima, Pannonia Valeria, Pannonia Savia, Pannonia Secunda, Noricum Mediterraneum, Noricum Ripensis dhe Dalmacia .

Nën juridiksionin e tij ishin edhe ekzarku i Sirmiumit, Mitropolia e Lauriacum, Vindomana, Sirmium, Salona, Salisburgium dhe " locus incertus " (" vendndodhja e panjohur ", shih: Miholjanec ).

Përdorimi i mëvonshëm i termit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e 9-të, Dioqeza e Panonisë ishte gjithashtu një emër i territorit kishtar të kishës së krishterë, kryepeshkopi i së cilës ishte Shën Metodi . [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cyrillus and Methodius, the Apostles of the Slavsl". Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2023. Marrë më 15 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)