Diskalkulia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diskalkulia [1] [2] [3] [4] paraqet vështirësi ose pengesa në kuptimin dhe mësimnxënien e aritmetikës, të tilla si vështirësi në kuptimin e numrave, pastaj vështirësi në operacionet numerike, kryerjen e llogaritjeve matematikore dhe mësimin e fakteve në matematikë. Në përgjithësi shihet si ekuivalent matematik ndaj disleksisë.

Kjo mund të ndodhë në të gjithe njerëzit pa marrë parasysh gamën e IQ së tyre së bashku me vështirësitë në lidhje me kohën (orientimi kohor), matjen dhe arsyetimin hapësinor. [5] [6] Vlerësimet e prevalencës së diskalkulisë variojnë në mes të 3 dhe 6% të popullsisë. [5] [6] Në vitin 2015, është vërtetuar se 11% e fëmijëve me diskalkuli gjithashtu kanë edhe ADHD. [7] Diskalkulia gjithashtu është e shoqëruar edhe me sindromin Turner si dhe të atyre që kanë spina bifida. [8]

Paaftësitë matematikore mund të ndodhin si rezultat i disa llojeve të dëmtimeve të trurit, në të cilin rast termi i duhur do të ishte alkalkulia, për ta dalluar atë nga diskalkulia e cila zakonisht është me një prejardhje të lindur, gjenetike ose zhvillimore.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fjalor amerikan i trashëgimisë". Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2017. Marrë më 10 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fjalor Collins
  3. ^ "Fjalorë Oxford Online". Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2015. Marrë më 10 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Fjalori i rastësishëm i shtëpisë
  5. ^ a b Butterworth, B (2010). "Foundational numerical capacities and the origins of dyscalculia". Trends in Cognitive Sciences. 14 (12): 534–541. doi:10.1016/j.tics.2010.09.007. PMID 20971676. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Butterworth, B; Varma, S; Laurillard, D (2011). "Dyscalculia: From brain to education". Science. 332 (6033): 1049–1053. Bibcode:2011Sci...332.1049B. CiteSeerX 10.1.1.568.4665. doi:10.1126/science.1201536. PMID 21617068. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Soares, MD, Neelkamal; Patel, MD, MBA, Dilip R (2015). "Dyscalculia". International Journal of Child and Adolescent Health. 8 (1): 15–26. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  8. ^ Klingberg, Torkel (2013), The Learning Brain: Memory and Brain Development in Children, Oxford University Press, fq. 68, ISBN 9780199917105 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)