Diskutim:Arnold von Harf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Arnold von Harf. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Arnold von Harff


Arnold von Harff luten në fillim të udhëtimit të tij me tre mbretërve të shenjtë Këln , Book Illustration 1500. Arnold von Harff ( * 1471 Kalaja Harff , Bedburg ; † janar 1505 ) ishte një kalorës i cili shkoi në një pelegrinazh në tre destinacionet më të rëndësishme të pelegrinazhit të moshës së mesme të krishterë , përkatësisht në Romë , Jerusalem dhe Santiago de Compostela , dhe në lidhje me udhëtimin e tij nëpër Evropë, Palestinë Perandoria Osmane një raport i detajuar i shkruar në gjuhën gjermane . Dëshmi të rëndësishme historike përveç përshkrimet e haxhit janë të njoftuar edhe nga fjalorthët Harff , të tilla si gjuha Kroate , shqiptar apo Breton .

Përmbajtja [ hide ] një jeta 1.1 pelegrinazhi 1.2 Vitet e fundit të jetës 2 Të tjera 3 çështje 4 Letërsi 5 Burimet 6 lidhje të jashtme Jeta [ Edit ]


Vendlindje: Kalaja Harff 1860, Mbledhja Alexander Duncker Arnold von Harff lindi biri i Ademit von Harf dhe gruaja e tij Rikarda e Hoemen dhe 1504 ai u martua me Margaret e Bongart .

Pelegrinazh [ Edit ] Arnold von Harff ndodhur më 7 nëntor 1496 nga Këln nga një pelegrinazh në Lindje të , udhëtoi përmes Gjermanisë dhe Italisë në Romë , dhe hyri në shkurt 1497 në Venecia për të Aleksandri një . Ai vizitoi Kajron dhe manastirin e Shën Katerina në Gadishullin Sinai ; prej andej ai vazhdoi pelegrinazhin e tij për në Tokën e Premtuar dhe Varrit të Shenjtë në Jeruzalem , ku u rrah nga ana e varrit të Shenjtë knighted . [ 1 ] [ 2 ] Ai u largua që andej nëpërmjet Damasku dhe Aleppo në Antioki , pastaj nëpër të gjithë gjatësinë Azia e Vogël në Brusa nëpër Ballkan , Itali, Francë në varrin e Shën Jakobit në Santiago de Compostela . Këtu pastaj filloi udhëtimin e tij në shtëpi nëpërmjet Parisit dhe Brukselit . Më 10 tetor 1499 , ai u takua në Heinberg ( Rheinland )Duke i Jülich përsëri .

Vitet e fundit të jetës [ Edit ] Në vitin 1499 ai mori nga xhaxhai i tij Godart e Harff një kështjellë në vendin Erkelenzer , e vendosur prapa sotme Mirë Nierhoven në sot Erkelenz - Lövenich . Kalaja nuk ekziston më . Këtu ai është thënë se ka raporte të tij të udhëtimit të regjistruar në një " Pilgrim Librit" . Në benediktine Abbey e Khajuraho , raportet janë ilustruar . Më vonë ai ishte në vend të parave Erbkämmerer , por vdiq në janar 1505 ndoshta në kështjellën e saj të ujit në Lövenich . Në këtë vend ,ekziston tradita qëkalorës u varros në kishën lokale famullisë . Tregues i kësaj është një pllakë e rëndë , e cila tani është në dhomë e nëndheshme dhe vjen nga një kishë e mëparshme . Demolimi i kishës së vjetër në 1868, por nuk ka gjetje të tilla janë bërë . [ 3 ] Raporte të tjera tregojnë vendin stërgjyshore e kështjellës familjes Harff si një vend i vdekjes për të . [ 4 ] Po ashtu , kjo kala në Bedburg - Kaster nuk ekziston më . Ndërtesa historike kishte minierën e linjitit vendor Frimmersdorf butë dhe u shkatërrua në vitin 1972 .

Të Ndryshme [ Edit ] Në Knights kujtoj rrugën dhe emrin e shkollës në Bedburg dhe Erkelenz . Në hyrje e jashtme në dhomë e nëndheshme të kishës katolike famullisë Lövenicher është që nga viti 2009 një pllakë përkujtimore . [ 1 ]afrikane dhe orientale udhëtimet e " fund udhëtar mesjetare botërore ose haxhiu -" janë me origjinë legjendat lokale të " Loevenicher luan kalorës " . [ 5 ]

Shpenzimet [ Edit ]


kalorës arab , klishe në dru ilustrim i edicionit të 1860 Ai la një të ruajtura në disa dorëshkrime që përshkruajnë udhëtimin e tij , e cila gjithashtu përfshin pjesë imagjinar . Kështu që ai pretendon se ai kishte vizituar edhe India, Ishujt Nicobar , Madagaskarit dhe Nilquellgebiet . Burimet tjera të përdorura këtu janë demonstruar nga L. Korth në Gazetën e Shoqatës së Historisë Aachen , Vol 5, 1884, fq 191 ff Raporti Udhëtimi u lëshuar për herë të parë në vitin 1860 nga Everhard von Groote dhe me kusht me woodcuts pas ilustrimet origjinale . Një rishikim kritik nga ilustrimet origjinale të dorëshkrimeve të botuar me rastin e një ekspozite udhëtojnë në vitin 2007 .

Everhard von Groote (redaktorë ) ; Arnold von Harff :Shtegtimi i kalorësit Arnold von harf . Nga Këln nëpër Itali , Siri , Egjipt , Arabi , Etiopi, Nubia , Palestinë , Turqi , Francë , Spanjë , ndërsa përfunduar në vitet 1496-1499 , përshkruar dhe ilustruar nga vizatimet e ka ( Köln 1860) . Ribotim Hildesheim 2004: ISBN 3-487-12065-8 Olms . botuar rishtazi në faksimile në Gjobat Mundi Verlag , Saarbrücken , të vitit 2007. Malcolm Letts :Shtegtimi i Arnold Von Harff , kalorës ; Nga Këln, nëpërmjet Itali , Siri , Egjipt , Arabi , Etiopi, Nubia , Palestinë , Turqi, Francë dhe Spanjë , që ai kreu në vitet 1496-1499 Londër : Shoqata e Hakluyt , 1946. Helmut Brall - Tuchel ; Folker Reichert ( ed.) : Roma - Jerusalem - Santiago ( Hardcover ) ,Pilgrim Ditari i Knight Arnold Von Harff ( 1496-1498 ) . Edicioni 1 , Böhlau , Kolonjat / Weimar / Wien 2007 ISBN 978-3-412-20026-8