Diskutim:Benito Mussolini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Benito Mussolini. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: — ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Partia Nacional - Socialiste (Naziste)

Me 1919 u fromua Paria Naziste.Me formimin e qeverise fashiste Musolini po krijonte kushte per vendosjen perfundimtare te diktatures.Keshtu,parlamenti u shpernda dhe u krijjua Keshilli i Larte Fashist dhe ne krye te tij ishte Benito Musolini. Fashistet italianè edhe ne politiken e jashtme ishin agresive.Me 1936 qeveria italiane lidhi aleance politike e ushtarake me Gjermanine ,ndersa me 1939 u largua nga Lidhja e Kombeve.Sulmi dhe pushtimi i Shqiperise me 7 prill te vitit 1939 vertetoi se Italia fashiste kishte filluar te realizonte synimet e veta per zoterimin e rajoneve rreth detit Mesdhe.