Diskutim:Chelsea F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Diskutim:Chelsea F.C)
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Chelsea F.C.. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Chelsea FC Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

Chelsea

Emri i plotë Chelsea Football Club Nickname (s) e Pensionistëve, The Blues Themeluar 14 mars 1905 Ground Stamford Bridge, London (Kapaciteti: 42.055 [1]) Pronari Roman Abramovich Kryetari Bruce Buck Menaxher Carlo Ancelotti League Premier League 2008-09 Premier League, 3

Ngjyrat e ekipit

Away colours

Ngjyrat e tretë

Mysafir 

Chelsea Football Club (pronounced / tʃɛlsi ː /) janë një profesionist Klubit të futbollit anglez bazuar në Perëndim Londër. Ekipi, i themeluar në 1905, të luajtur në Premier League dhe kanë kaluar shumica e tyre histori në nivelin e lartë të futbollit në anglisht. Chelsea kanë qenë Kampionë anglisht tri herë, dhe kanë fituar Kupën FA pesë herë, Kupën e Ligës katër herë dhe kupën e UEFA Cup Winners ' dy herë. [2] Klubi kishin parë suksesin e tyre të mëdha në vitin 1955, duke fituar league kampionat. Chelsea fitoi disa konkurse filxhan gjatë viteve 1960 dhe 1970, por pasi që nuk ka fituar një tjetër kryesore titull deri në vitin 1997. Dekadës së fundit ka qenë më i suksesshëm periudhë në historinë e Chelsea, mbuluar nga fituar radhazi Kryeministri titujt e Lidhjes në 2005 dhe 2006, dhe arritjen e tyre të parë UEFA Liga e Kampionëve e fundit në vitin 2008. Shtëpi Chelsea është 42.055 kapacitet [1] Stamford Bridge futbollit stadiumit në Fulham, West Londër, ku ata kanë luajtur që prej themelimin e tyre. Klubi janë bazuar vetëm jashtë Royal Zonat e Kensington dhe Chelsea, në Londër e Borough Farkëtar dhe Fulham. Në vitin 2003, ata ishin blerë nga naftës ruse manjatin Roman Abramovich. [3] Ngjyrat tradicionale Chelsea kit janë mbretëror këmisha blu dhe pantallona të shkurtra me çorape të bardhë. The jele klubi ka ndryshuar disa herë në përpjekjet për të modernizuar ose ri-brand; jele aktuale paraqet një luan ceremoniale mbajtjen e një staf, është ndryshuar për herë te miratuar një version të parë në vitet 1950. [4] Ky klub ka qëndrueshme mesatare e pestë më të lartë të gjithë-frekuentimit kohë në Football anglisht. [5] portë mesatare e tyre në shtëpi për 2008-09 sezon ishte 41.464, më e larta e pestë në Premier League. [6] Contents [hide] 1 Historia 2 Stamford Bridge 3 Crest 4 Colours 5 Supporters 6 Records 7 Në kulturën popullore 8 Lojtaret 8,1 skuadër e tanishme 8,2 Out për kredi 8,3 Rezervat dhe ekipi i të rinjve 8,4 Lojtari i vitit (1967-2009) 9 menaxherëve të shquar 10 stafit Coaching 11 hierarki Club 12 Honours 12,1 Domestic 12,2 Evropian 13 Shikime 14 Referencat 15 Lidhje të jashtme Historia

Për më shumë detaje mbi këtë temë, shih Historia e Chelsea FC Për informacion mbi sezonin aktual, shih Chelsea FC Sezoni 2009-10.


I pari ekip Chelsea në shtator 1905. Chelsea u themelua më 14 mars 1905 në pijetore Rising Sun (tani Butcher's Hook), përballë hyrjes kryesore të sotme të terren në Fulham Road, dhe u zgjodh në Futboll Lidhja pak më vonë. Vitet e para klubit pa pak sukses, më e afërta ata erdhën për të fituar një trofe i madh ishte për arritjen në finale të Kupës FA në 1915, ku humbi ndaj Sheffield Bashkuar. Chelsea fitoi një reputacion të madh për nënshkrimin e-name lojtarët [7] dhe për të qenë artist, por bëri pak ndikim në loja anglisht në ndër-vitet e luftës. Ish-Arsenal dhe qendër Angli-Ted Drake përpara u bë menaxher në 1952 dhe vazhdoi për modernizimin e klubit. Ai hoqi jele Chelsea klubit pensionist, përmirësuar vendosur rinjtë dhe regjimin e trajnimit, rindërtoi anë, dhe e udhëhequr nga Chelsea që së pari e tyre sukses i madh trofe - kampionatin e Ligës - në 1954-55. pas sezonit të parë të krijojnë UEFA Cup Kampionëve evropian ', por pas kundërshtimeve nga Lidhja Futbollit dhe Chelsea FA u bindi të tërhiqet nga konkurrenca para se të filluar. [8]


Grafiku tregon përparimin e Chelsea FC përmes anglisht Futboll sistemit Lidhjes që t'u bashkuar më 1905-1906 për 2007-08 Vitet 1960 e pa shfaqjen e një anë talentuar i ri Chelsea nën menaxher Tommy Docherty. Ata kundërshtuan për honours gjatë dekadës së, dhe disa duroi pranë-mungon. Ata ishin për një kurs i trefishtë i Lidhjes, FA Kupën dhe Liga Kupën e sipër në fazat e fundit të sezonit 1964-65, duke fituar Lidhja Kupa por pasiguria vonë në dy të tjera. [9] Në tre sezonet e ana ishin rrahur në tre gjysmë-finale të mëdha dhe u FA Cup vrapues-up. Në vitin 1970 Chelsea ishin fituesit e Kupës FA, duke mposhtur Leeds Bashkuar sërish 2-1 në një finale. Chelsea mori e tyre të parë evropian nder, një triumf Kupa e Fituesve të Kupës UEFA ", vitin e ardhshëm, me replayed të fitojë një tjetër, këtë herë mbi Real Madrid në Athinë.


Bonetti

Harris

Dempsey

Webb

McCreadie

Baldwin

Hollins

Cooke

Houseman

Osgood

Hutchinson 1970 FA Cup Final duke filluar rresht. Fund të viteve 1970 dhe 1980 ishin një periudhë të trazuar për Chelsea. Një rizhvillimit ambicioz e Stamford Bridge kërcënonte stabilitetin financiar të klubit, [10] lojtarët yje ishin shitur dhe ekipit ishin të larguara. Probleme të tjera janë shkaktuar nga një element famëkeq huligan midis mbështetje, e cila ishte të shqetësojnë klubi gjatë dekadës. [11] Në 1982 Chelsea ishin, në nadir e fatit të tyre, fituar nga Ken Bates për nominale shumën prej £ 1, edhe pse deri tani Freehold Stamford Bridge ka qenë shitur për zhvilluesit e pronës, përkatësisht klubit përballur me humbjen e tyre shtëpi. [12] Në katran, ekipi kishte paraqit pak më mirë, që vjen afër dëbim të Divizionit të tretë për herë të parë, por në vitin 1983 menaxher John Neal vënë së bashku një ekip mbresëlënëse të reja për shpenzim minimal. Chelsea fitoi titullin e dytë në Divizionin 1983-84 dhe themeluar vetë në ndarje të lartë, para se të zbresë përsëri në 1988. Klubi mori veten menjëherë nga fituar kampionatin Divizioni i Dytë në 1988-89. Pas një beteje të gjatë-running ligjore, Bates ribashkuar stadiumin Freehold me klubin në 1992 duke bërë një marrëveshje me bankat e zhvilluesve të pronës, i cili kishte qenë falimentuar nga një treg përplasje. [13] formën Chelsea në Ligën e re Kryeministri u bindëse, edhe pse ata nuk arrijnë në finale të Kupës FA në 1994. Kjo nuk ishte deri në emërimin e ish-"Futbollisti Europian i Vitin Ruud Gullit si lojtar-menaxher në vitin 1996 se tyre fatit ndryshuar. Ai shtoi disa klasë të lartë ndërkombëtare lojtarë në krah, si klubi fitoi Kupën FA në 1997 dhe vendosur veten si një nga palët kryesore të Anglisë përsëri. Gullit u zëvendësua nga Gianluca Vialli, i cili drejtoi ekipin në Fitorja në Kupën e Ligës Cup Winners 'Cup në vitin 1998, FA Cup në vitin 2000 dhe UEFA Champions League çerek-finale në 2000. Vialli u shkarkua në favor të një tjetër italiane, Claudio Ranieri, i cili e drejtoi Chelsea me 2002 Final FA Cup dhe Kualifikimin në Champions League 2002-03.


Chelsea arriti të tyre të parë UEFA Liga e Kampionëve e fundit në vitin 2008. Në qershor 2003, Bates shitur Chelsea me miliarderi rus Roman Abramovich për £ 140 milion, çka ishte përfunduar atëherë më të madhe ndonjëherë shitjen e një klubi futbolli në anglisht. [3] Mbi 100 £ milion është shpenzuar në lojtarë të ri, por Ranieri nuk ishte në gjendje të dorëzojë ndonjë trofe, kështu që ai u zëvendësua nga trajneri portugez José Mourinho. Sipas Mourinho, Chelsea ekip u bë e pestë në anglisht për të fituar back-to-back kampionatin ligë që e Dytë Botërore Luftës (2004-05 dhe 2005-06), [14] përveç të fituar një FA Cup (2007) dhe dy Kupat e Lidhjes (2005 dhe 2007). Në shtator 2007 Mourinho është zëvendësuar nga Avram Grant, [15] i cili udhëhoqi klubit të tyre të parë UEFA Liga e Kampionëve e fundit, në të cilën ata humbën në dënime ndaj Manchester United. Grant u shkarkua ditë më vonë [16] dhe sukses nga Luiz Felipe Scolari në korrik 2008. [17] Scolari kaluar vetëm shtatë muaj në punë para se të shkarkohen pas një varg rezultatet e dobëta. [18] Rusi trajnerit Guus Hiddink u menaxher të caktuar kujdestar deri në fund të 2008-09 sezon. [19] sezonin Chelsea përfundoi me një fitore 2-1 ndaj Everton në Finalja e Kupës FA. [20] Dy ditë më vonë ish-trajner AC Milan Carlo Ancelotti u konfirmua si menaxher i ri i Chelsea. [21] Stamford Bridge

Për më shumë detaje në Stamford Bridge, shih Stamford Bridge (stadium).

Chelsea vs West Bromwich Albion në Stamford Bridge në 23 Shtator 1905; Çelsi fitoi 1-0. Chelsea kanë patur vetëm një bazë në shtëpi, Stamford Bridge, ku ata kanë luajtur që nga themeli. Ajo u hap zyrtarisht më 28 prill 1877. Për 28 vitet e para të ekzistencës së saj ajo ishte përdorur pothuajse ekskluzivisht nga ana e Klubit të Atletikës në Londër si një arenë për atletikë takime dhe jo në të gjitha për të futbollit. Në 1904 the terren ishte fituar nga biznesmeni Gus Mears dhe vëllai i tij Jozefi, i cili kishte fituar më parë tokë shtesë (më parë një madhe të tregut kopsht) me qëllim organizimin e ndeshjeve të futbollit në tani 12,5 acre (51.000 m²) site. [22] Stamford Bridge ishte projektuar për familjen Mears nga vuri në dukje arkitekt futbollit Archibald Leitch. [23] Ata ofruar për qira stadiumit të Fulham Football Club, por oferta ishte kthyer poshtë. Si pasojë, pronarët e vendosur për formën e tyre klub futbolli për të zënë vend të tyre të ri. Shumica e klubeve të futbollit janë themeluar parë, dhe kërkoi atëherë baza në të cilat për të luajtur, por Chelsea ishin themeluar për Stamford Bridge. Që ka tashmë ishte klub futbolli me emrin Fulham në Zonat, themeluesit vendosur për të miratuar emrin e ngjitur Zonat e Çelsi për të ri klub, duke refuzuar emra të tillë si Kensington FC, Stamford Ura dhe Londër FC FC. [24] Duke filluar me një amfiteatër të hapur si dizajn dhe një tarracë e mbuluar, Stamford Bridge kishte një kapacitet fillestar prej rreth 100.000. [22] Fillim të viteve 1930 pa ndërtimin e një tarracë në jug pjesë e tokës me një çati që i mbuluar rreth një e pesta e ndihmës. Kjo përfundimisht u bë i njohur si "derdh Fundi", shtëpia të mbështetësit më besnikë dhe zëshëm Chelsea, veçanërisht gjatë 1960, 70 dhe 80. Origjina e saktë të emrit të paqartë, por fakti që kulmi i dukej si një hekur corrugated Kulmi derdh luajtur një pjesë. [22]


Pamje nga Perëndimi Stand, Stamford Bridge gjatë një Champions Lojë League Gjatë viteve 1960 dhe në fund të 70-ta në fillim, pronarët e klubit të hynë në modernizimin e Stamford Bridge me planet për një 50.000 gjithë-stadium vendësh. [22] Puna filloi në Lindjen e dalin në fillim 1970, por projekti ishte të përfshirë me problemet dhe kosto pothuajse solli klubit në gjunjë e saj, duke kulminuar në Freehold duke shitur për zhvilluesit e pronës. Pas një beteje të gjatë ligjore, ai nuk ishte deri në mes të viteve 1990 se e ardhmja e Chelsea, në stadiumin ishte siguruar punë dhe rinovimin rifilloi. [22] në veri, perëndim dhe pjesë jugore të tokës u konvertuan në të gjitha-vendësh qëndron dhe lëvizi më pranë në fushë, një proces i përfunduar nga 2001. Kur Stamford Bridge ishte redeveloped në epokën Ken Bates shumë karakteristika të tjera janë shtuar në kompleks duke përfshirë dy hotele, apartamente, bare, restorante, të Megastore Chelsea, dhe një tërheqje interaktive vizitor i quajtur Chelsea Bota e Sportit. Qëllimi ishte që këto objekte do të sigurojë shtesë ardhurave për të mbështetur në anën e futbollit e biznesit, por ata ishin më pak të suksesshme se shpreson dhe para se Abramovich marrjen në vitin 2003 në borxhin e marra për financimin e tyre ishte një i madh barrë në klub. Menjëherë pas marrjen e një vendimi është marrë të heqin "Chelsea fshatit markë" dhe rifokusuar në Chelsea si një klubit të futbollit. Megjithatë, stadiumi është nganjëherë akoma referuar si pjesë e "Chelsea fshatit" ose "Fshati".


Stamford Bridge West Stand - Hyrja. Në fushë Stamford Bridge, të Freehold, të turnstiles dhe Drejtat emërtimin Chelsea janë në pronësi tani nga Chelsea Pitch Pronarët, një jo-fitimprurëse në të cilin tifozët janë aksionarët. CPO ishte krijuar për të siguruar në stadium nuk mund të shitet përsëri të zhvilluesit. Kjo gjithashtu do të thotë se në qoftë se shkon në një klub të ri lokacioni, ata nuk mund të përdorin emrin FC Chelsea. [25] Klubi planifikon të rrisë kapacitetin e saj në mbi 50.000. Shkak të vendndodhjen e saj në një takë të lartë pjesë të Londrës në një rrugë kryesore dhe të ardhshëm dy linja hekurudhore, tifozët mund të hyjnë vetëm përmes stadiumin Fulham hyrje Road, që vendos kufizime të ashpra mbi zgjerimi për shkak të shëndetit dhe sigurisë rregulloreve. [26] Si rezultat i kësaj, Chelsea kanë qenë lidhur me një lëvizje larg nga Stamford Bridge për të faqet duke përfshirë Qendrën e Gjykatës Earls Ekspozita, Battersea Power Station dhe kazermave Chelsea. [27] Megjithatë, klubi kanë përsëriti dëshirën e tyre për të mbajtur në Chelsea e tyre aktuale shtëpi. [28] Terren Chelsea trajnimit është e vendosur në Cobham, Surrey. Chelsea lëvizur në Cobham në vitin 2004. Tokë e mëparshme e tyre të trajnimit në Harlington është marrë përsipër nga QPR në vitin 2005. [29] Trajnimi i ri objekteve në Cobham janë përfunduar në vitin 2007. [30] Crest


Kreshtë e parë Chelsea Që prej themelimit të klubit, Chelsea kanë pasur katër crests kryesore, pse të gjithë ka pësuar ndryshime të vogla. Në 1905, Chelsea miratuar si kreshtë e tyre të parë imazhin e një pensionist Chelsea, i cili duket kontribuar në pensionisti "pseudonim, dhe mbeti për gjysmë-shekullit të ardhshëm, edhe pse ai nuk u paraqit në këmisha. Si pjesë e modernizimit Ted Drake e klubit nga 1952 e tutje, ai këmbënguli se distinktiv pensionistit të hequr nga programi i ditës ndeshjen në mënyrë për të ndryshuar imazhin e klubit dhe se një kreshtë të re do të miratohet. [31] Si një stop-boshllëk, një përkohshëm Emblema e përbërë thjesht inicialet C.F.C. ishte miratuar për një viti. Në vitin 1953, jele Chelsea është ndryshuar për një luan drejtë blu kërkoj prapa dhe mbajtjen e një staf, i cili ishte për të duruar për ardhshëm tre dekada. Kjo kreshtë u bazuar në elementë në shtresë e armëve të Zonat metropolitane të Chelsea [32] me "regardant luan i tërbuar", të marra nga armët e pastaj klubi Presidenti Chelsea vikont dhe personeli nga Abbots e Westminster, ish Lordëve të Manor e Chelsea. Gjithashtu paraqitur tre trëndafila të kuqe, për të përfaqësuar Angli, dhe dy footballs. Kjo ishte simbol i parë klubi të paraqiten në këmisha, që nga politika e vendosjen e xhufkë në këmisha ishte vetëm miratuar në fillim të viteve 1960. [31] Në vitin 1986, me Ken Bates tani pronar i klubit, jele Chelsea u ndryshua përsëri si pjesë e një tjetër përpjekje për të modernizuar dhe për të përfituar nga mundësitë e marketingut të reja. [31] distinktiv të reja paraqiti një jo më natyrore-luan heraldikë, e verdhë dhe jo blu, që qëndron mbi C.F.C. inicialet. Kjo zgjati për ardhshëm 19 vjet, me disa modifikime të tilla si përdorimi i ndryshëm ngjyrave. Me pronësisë të reja, dhe klubit njëqindvjeçar afrohet, e kombinuar me kërkesat e tifozëve për të klubit simbol tradicional që do të rivendoset, u vendos që jele duhet të ndryshohet përsëri në 2004. Jele ri ishte zyrtarisht miratuar për fillimin e sezonit 2005-06 dhe shënon një kthim projektimit të vjetra të blu heraldikë luan mbajtjen e stafit. [4] Siç me crests e mëparshme, kjo e ka shfaqur në ngjyra të ndryshme, duke përfshirë të bardhë dhe ari. Colours


Ngjyrat e parë Chelsea në shtëpi, e përdorur nga 1905 deri c.1912. Chelsea kanë ngrënë gjithmonë këmisha blu, edhe pse ata në fillim miratoi një hije të lehta sesa versionin e tanishëm, dhe ndryshe nga sot veshur pantallona të shkurtra të bardhë dhe çorape blu të errëta. Blu ishte çakmak marrë nga ngjyrat gara e pastaj president i klubit, Earl Cadogan. The këmisha dritë blu ishin jetëshkurtër, megjithatë, dhe zëvendësohet nga një version blu mbretërore në rreth 1.912. [33] Kur Revole Docherty u bë menaxher në fillim të viteve 1960 ai ndryshoi kit përsëri, duke shtuar pantallona të shkurtra ngjyrë blu (të cilat kanë mbetur që nga ndonjëherë) dhe çorape të bardha, duke besuar që bëri ngjyrat e klubit më kombinim i veçantë, pasi asnjë anë të tjera të mëdha që përdoren; kjo çantë ishte veshur parë gjatë sezonit 1964-65. [34] Chelsea tradicionale larg të gjitha ngjyrat janë të verdhë apo të gjithë të bardhë me blu trim, por, si me ekipet më të madhe, ata kanë pasur rreth më të ato të pazakontë. I parë përbëhej nga larg rrip i zi dhe të bardhë vija dhe për një lojë në vitet 1960 ekipi i veshur Inter-Milan stil vija blu dhe e zezë, përsëri në urdhër Docherty së. [35] Kits tjera paharrueshëm larg përfshijnë një rrip nenexhik gjelbër në 1980, një të kuqe dhe të bardhë e kontrolluar në fillim të viteve '90 dhe një grafit dhe edicionin mandarinë në mes të viteve 1990. [36] Kit Chelsea aktualisht është prodhuar nga Adidas, e cila është kontraktuar për furnizim uniformë e klubit e 2006-2011. I tyre prodhuesit e mëparshme kit ishte Umbro. Këmishë e parë Chelsea sponsor ishte Gulf Air, u pajtua në mes të rrugës përmes të sezonit 1983-84. Pas kësaj, klubi u sponsorizuar nga Grange Fermat, Bai Lin çaj dhe kompania italiane Simod para një marrëveshje afatgjatë është nënshkruar me prodhuesit kompjuter komodori International në 1989; Amiga, një off-xhiruar e komodori, gjithashtu u shfaq në këmisha. Chelsea u mbështetur më pas nga birrë Coors (1995-97), Autoglass (1997-2001) dhe Emiratet e Airlines "(2001-05). Chelsea sponsor aktual këmisha është Alcatel. [37] Supporters


Tifozët Chelsea në një ndeshje me Tottenham Hotspur, më 11 mars 2006. Chelsea kanë mesataren e pestë më të lartë të gjithë-frekuentimit kohë në Futbolli në anglisht [38] dhe rregullisht të tërhequr mbi 40.000 tifozët që të Stamford Bridge, ata ishin më të mirë pestë mbështetur Kryeministri Ekipi i Lidhjes në sezonin 2007-08, me një portë mesatare 41.673. [6] fanbase tradicional Chelsea vjen nga të punës në klasë pjesë e Perëndimit në Londër, të tilla si Hammersmith dhe Battersea, nga zonat e pasura si Chelsea dhe Kensington, dhe nga Home Përveç Counties.In në këngët e standardeve të futbollit, Çelsi Tifozët këndoj këngë të tilla si "i lumtur", "Blue eshte ngjyra", "Ne të gjithë ndiqni Chelsea "(në shumën e Toka e Hope and Glory)," Dhjetë Burrat shkoi të kosit "," Zigga Zagga "," Hello! Hello! "Dhe feste "selino", me këto të fundit shpesh duke rezultuar me tifozët ritually selino hedhur. [39] Chelsea nuk do të ketë një rivalitet tradicionale në shkallën e Merseyside ndeshje apo ndeshje në Londër Veriut; Londër Perëndimi e tyre ndeshje me Fulham nuk ka qenë si të shquar gjatë këtyre viteve, me të dy klubet e shpenzimeve shpesh herë në ndarje të veçanta. A 2004 Vëzhgimi nga Planetfootball.com gjeti se tifozët Chelsea konsiderojnë rivalitetet e tyre kryesore të jetë me të (me qëllim) Arsenal:, Tottenham Papërmbajtur dhe Manchester United. [40] rivalitetin e tyre me Tottenham Fier është thënë se ka zhvilluar pas FA Cup 1967 Përfundimtar, kupën e parë finale zhvillohet në mes dy klubeve në Londër. Përveç kësaj, një rivalitet të fortë me Leeds United daton disa ndeshje të ndezur dhe të diskutueshme në vitet 1960 dhe 1970, veçanërisht finale të Kupës FA në 1970. [41] Një rivalitet më të fundit është rritur me Liverpul pas disa përleshjeve në filxhan konkurse - veçanërisht pas asaj José Mourinho quajtur një "Qëllimi fantazmë" nga Luis García në Ligën e Kampionëve UEFA 2004-05 gjysmë-finale, duke trokitur ata jashtë konkurrencës. Gjatë viteve 1970 dhe 1980, në veçanti, mbështetësit Chelsea u lidhur gjatë me rrugaçëri futbollit. E futbollit "i klubit forta ", fillimisht derdhur Chelsea Boys, njohur tani si Chelsea Headhunters, ishin njohur në shkallë kombëtare për akte të dhunshme kundër huliganët nga ekipet e tjera, të tilla si Inter City West Ham Bashkuar Firma dhe Bushwackers Millwall së, si gjatë dhe pas ndeshje. [42] rritje në rrugaçëri në vitet 1980 e udhëhequr nga Kryetari i Ken Bates të propozojë ngritjes një gardh elektrik për të penguar tyre nga pushtuesit në fushë, me propozim u refuzua nga GLC. [43] Që nga vitet 1990 ka pasur një rënie të shënuar në turmë probleme në ndeshje, si rezultat i rreptë policore, CCTV në bazë dhe të gjithë Advent-stadium vendësh. [44] Records

Për më shumë detaje mbi këtë temë, shih Chelsea FC statistikat.


Nga lojtarët aktual i Chelsea, Frank Lampard ka bërë më paraqitjes dhe shënoi qëllimet më. Pamjen më të lartë Chelsea-bërësi është ish-kapiten Ron Harris, i cili luajtur në 795-lojra klasa e parë për klubin mes 1961 dhe 1980. [45] Ky rekord nuk ka gjasa të jetë i prishur në afër ardhmen; pamjen aktuale të lartë Chelsea-bërësi është Frank Lampard me 287 për të klubit (427 gjithsej për karrierën e tij). [46] The rekord për një portier Chelsea është mbajtur nga Harris e bashkëkohore, Peter Bonetti, i cili bënë 729 shfaqje (1959-79). Me 116 caps (74 ndërsa në klub), Marsel Desailly i Francës është i Chelsea lojtar më mbuluar ndërkombëtare. Bobby Tambling është goalscorer Chelsea është e gjitha me kohë të lartë, me 202 370 gola në lojëra (1959-70). [45] Tetë lojtarë të tjerë kanë gjithashtu shënoi mbi 100 qëllimet për Chelsea: George Hilsdon (1906-12), George Mills (1929-39), Roy Bentley (1948-56), Jimmy Greaves (1957-61), Peter Osgood (1964-74 dhe 1978-79), Kerry Dikson (1983 -- 92), Frank Lampard (2001 -) dhe Didier Drogba (2004 -). Me 193 qëllimet, Dikson është lojtar vetëm në historinë e kohëve të fundit e klubit për të kanë ardhur afrohet rekordin e Tambling. Greaves mban rekord për qëllimet më të shënuar në një sezon (43 në 1960-61). Lampard është golashënuesi lartë aktualisht në klub. [46] Zyrtarisht, frekuentimin më të lartë Chelsea shtëpi është 82.905 për një Divizioni i parë ndeshjen kundër Arsenalit më 12 tetor 1935. Sidoqoftë, një turmë të llogaritur prej rreth 100,000 mori pjesë në një ndeshje miqësore Sovjetik kundër ekipit Dynamo Moskë më 13 nëntor 1945. [47] modernizimin e Stamford Bridge gjatë viteve 1990 dhe futjen e të gjitha qëndron-vendësh të thotë se as rekord do të thyer për të ardhmen e parashikueshme. Kapaciteti aktual ligjor e Stamford Bridge është 42.055. [1] Chelsea mbajnë shënime të shumta në futboll angleze dhe evropiane. Ata mbajnë rekord për pikat më të lartë ndonjëherë gjithsej për një league sezonit (95), qëllimet fewest pranoi gjatë një kategori sezonit (15), numrin më të madh e Kryeministrit fitoret Lidhjes në një sezonit (29), numrin më të madh e fletëve të pastër të përgjithshëm në një Premier League sezonin (25) (Të gjitha të caktuar gjatë 2004-05 sezon), [48] dhe fletët e më të pastër të njëpasnjëshme që nga fillimi e një sezoni kampionat (6). [49] Fitorja 21-0 agregate klubit mbi Jeunesse Hautcharage në Kupa UEFA Cup Winners 'në 1971 mbetet një rekord në Evropian konkurrencës. [50] Chelsea mban rekordin për dell gjatë i ndeshjeve parrahur në shtëpi në krye Anglisht-fluturimi, të cilat 86 ndeshje zgjati nga 20 mars 2004 26 tetor 2008. Ata siguruar rekord më 12 gusht 2007, duke mundur rekordin e mëparshme e 63 ndeshjeve parrahur vendosur nga Liverpool në mes 1978 dhe 1980. [51] [52] dell Chelsea e njëmbëdhjetë radhazi larg ligë fiton, vendosur në mes të 5 prill 2008 dhe 6 dhjetor 2008, është gjithashtu një rekord për fluturim në anglisht lartë. [53] Chelsea kanë regjistruar disa "firsts" në futboll anglisht. Përgjatë me Arsenal, ata ishin klubi i parë që luaj me numra këmishë më 25 gusht 1928 në ndeshjen e tyre kundër Swansea Town. [54] Chelsea ishin pala e parë anglisht për të udhëtuar me aeroplan në një brendshme larg ndeshjes, kur ata vizituan Newcastle United në 19 Prill 1957, [55] dhe i pari anë Divizioni i parë për të luajtur një ndeshje një e diel, kur ata ballafaqohen Stoke City më 27 janar 1974. Më 26 Dhjetor 1999, Chelsea u bë nga ana e parë britanik në fushë një krejtësisht të huaj Shkarko filluar-up (nuk ka lojtarë britanik apo irlandeze) në një ndeshje të Premier League kundër Southampton. [56] Më 19 maj 2007, ata u bë ekipi i parë që fiton Kupën e FA në të ri Wembley Stadium, pasi që është edhe e fundit për të fituar atë në e vjetër Wembley. [57] Pas përfundimit të sezonit 2007/08, Chelsea u bë klubi më i lartë rendit nën pesë-vjeçare UEFA-s koeficienti sistemit të përdorura në garat mbjellëse të klubit evropian në pas sezon, klubi i parë në anglisht për ta bërë këtë në 21 shekulli. [58] Në kulturën popullore

Në 1930, Chelsea shfaqën në një nga filmat më të hershme të futbollit, The Game e Madhe. [59] Një kohë të qendrës Chelsea përpara, Jack karin, i cili deri atëherë ishte luajtur për Millwall, ishte ylli i filmit disa skena dhe u qëlluan në Stamford Bridge, duke përfshirë katran, të boardroom, dhe dhoma salcë. Është përfshirë guest paraqitjet deri atëherë lojtarët e Chelsea-Andrew Wilson, George Mills, dhe Sam Millington. [60] Për shkak të famë i Chelsea Headhunters, një firmë futbolli lidhur me klubin, Chelsea janë paraqitur edhe në filma për rrugaçëri futbollit, shumica Kohët e fundit, Fabrika e Futbollit. [61] Chelsea gjithashtu shfaqen në Hindi film Barabar na re na re. [62] Deri më 1950, klubi kishte një gjatë-running shoqatë me sallat e muzikës, me underachievement e tyre shpesh duke siguruar materiale për comedians të tilla si Xhorxh Robey. [63] Kjo arriti kulmin në lirim komedian Norman e gjata të një këngë komik në 1933, ironi me titull "Në ditën që shkoi Chelsea dhe fitoi kupën", All lyrics të cilat e përshkruajnë një seri të çuditshëm dhe të pamundshëm ndodhi në ditën kur Dinamo hipotetike në fund fitoi një trofe. [7] Kënga "Blue eshte ngjyra" u lirua si një të vetme në ndërtimin e-deri në 1972 League Cup Final, me të gjithë anëtarët e Chelsea është skuadra e parë ekipit të kënduarit, por arriti numri pesë në UK Singles Chart. [64] këngë ishte e përshtatur më vonë të "Bardhë është Ngjyra "dhe miratuar si një himn nga Whitecaps Vankuver në Kanada. [65] Në ndërtimin-deri në 1997 FA Cup final, këngë "Blue Day", të kryera nga Suggs dhe anëtarët e skuadrës së Chelsea, arritur numrin 22 në Listat Mbretërinë e Bashkuar. [66] Bryan Adams, një tifoz i Chelsea, kushtuar kengen "We're Gonna Win" nga albumi i 18 Til I Die të klubit. Players

Si të 20 nëntorit 2009. [67] Skuadër e tanishme Nr. Pozicioni Player GK 1 Petr Cech 2 DF Branislav Ivanoviq 3 DF Ashley Cole 5 MF Michael Essien 6 DF Ricardo Carvalho 8 MF Frank Lampard (vice-captain) 10 MF Joe Cole 11 FW Didier Drogba 12 MF John Obi Mikel 13 MF Michael Ballack 15 MF Florent Malouda 17 DF José Bosingwa 18 MF Yuri Zhirkov 19 DF Paulo Ferreira 20 MF Deco Nr. Pozicioni Player 21 FW Salomon Kalou 22 GK Ross Turnbull 23 FW Daniel Sturridge 24 MF Nemanja Matiç 26 DF John Terry (kapiteni) 33 DF Alex 35 DF Juliano Belletti 39 FW Nicolas Anelka 40 GK Henrique Hilário 41 DF Sam Hutchinson 43 DF Xhefri Bruma 44 FW Gael Kakuta 45 FW Fabio Borini 46 MF Jacopo Sala Jan 50 GK Šebek Nga të kredisë Nr. Pozicioni Player 4 DF Sllobodan Rajković (e huazuar në FC Twente) 9 FW Franco Di Santo (në kredi në Blackburn Rovers) 16 MF Scott Sinclair (në kredi në Wigan Athletic) 30 GK Rhys Taylor (në kredi në Queens Park Rangers) 42 DF Michael Mancienne (për kredi në Wolverhampton Wanderers) - FW Miroslav Stoch (e huazuar në FC Twente) Rezervat dhe ekipi i të rinjve Për rezervat dhe skuadrat ekipi i të rinjëve, shih Chelsea FC Rezervat dhe të Rinjve Team. Lojtari i vitit (1967-2009) Shiko edhe: Lista e Chelsea FC lojtarë Fituesi Viti 1967 Peter Bonetti 1968 Charlie Cooke 1969 David Webb 1970 John Hollins 1971 John Hollins 1972 David Webb 1973 Peter Osgood 1974 Gary Locke 1975 Charlie Cooke 1976 Ray Wilkins 1977 Ray Wilkins 1978 Micky Droy 1979 Tommy Langley 1980 Clive Walker 1981 Petar Borota 1982 Mike Fillery 1983 Joey Jones 1984 Pat Nevin 1985 David Speedie 1986 Eddie Niedzwiecki 1987 Pat Nevin 1988 Tony Dorigo

Fituesi Viti 1989 Graham Roberts 1990 Ken Monkou 1991 Andy Townsend 1992 Paul Elliott 1993 Frank Sinclair 1994 Steve Clarke 1995 Erland Johnsen 1996 Ruud Gullit 1997 Mark Hughes 1998 Dennis Wise 1999 Gianfranco Zola 2000 Dennis Wise 2001 John Terry 2002 Carlo Cudicini 2003 Gianfranco Zola 2004 Frank Lampard 2005 Frank Lampard 2006 John Terry 2007 Michael Essien 2008 Joe Cole 2009 Frank Lampard Menaxherëve të shquar

Për më shumë detaje mbi këtë temë, shih Lista e Chelsea FC menaxherëve. Drejtuesit e mëposhtme kanë fituar të gjitha të paktën një trofe, kur në përgjegjës për Chelsea: Trofetë Periudha Emri

Ted Drake 1952-1961 First Division Championship, 

Charity Shield

Tommy Docherty 1962-1967 League Cup 
Dave kishar 1967-1974 FA Cup, UEFA Cup Winners 'Cup 
John Neal 1981-1985 Divizioni i dytë i kampionatit 
John Hollins 1985-1988 Kupa e plotë e Anetareve 
Bobby Campbell 1988-1991 Divizioni i dytë i kampionatit, 

Full Members Kupa

Ruud Gullit 1996-1998 FA Cup 
Gianluca Vialli 1998-2000 FA Cup, Lidhja Cup, UEFA 

Cup Winners 'Cup, Charity Shield, European Super Cup

José Mourinho 2004-2007 Premier Leagues 2, 2 League Cups, 

FA Cup, Community Shield

Guus Hiddink 2009 FA Cup 
Carlo Ancelotti 2009 - Community Shield 

Trajnim stafi

Pozicioni Stafi First Team Coach Carlo Ancelotti Asistent i parë Team Coach Ray Wilkins Asistent i parë Team Coach Bruno De Michelis Asistent i parë Team Coach Paul Clement Goalkeeping Traineri Christophe Lollichon First Team Coach Fitness Glen Driscoll Rezerva Team Manager Steve Holland Youth Team Manager Dermot Drummy Club Doctor Dr Bryan anglisht Shefi i Scout Frank Arnesen Shef Scout Michael Emenalo Hierarki Club

Chelsea Ltd Owner: Roman Abramovich Chelsea FC plc Kryetari: Bruce Buck Jeta Presidenti: "Zoti Richard Attenborough Drejtues: Ron Gourlay dhe Eugene Tenenbaum Bordi Ekzekutiv Shefi Ekzekutiv: Ron Gourlay Sekretar klubi: David Barnard Nderon

Domestic First Division / Premier League [68] Champions (3): 1954-55, 2004-05, 2005-06 Runners-up (3): 2003-04, 2006-07, 2007-08 Divizioni i dytë Champions (2): 1983-84, 1988-89 Runners-up (5): 1906-07, 1911-12, 1929-30, 1962-63, 1976-77 FA Cup Fituesit (5): 1970, 1997, 2000, 2007, 2009 Runners-up (4): 1915, 1967, 1994, 2002 League Cup Fituesit (4): 1965, 1998, 2005, 2007 Runners-up (2): 1972, 2008 Shield FA Charity / Community Shield FA [69] Fituesit (4): 1955, 2000, 2005, 2009 Runners-up (4): 1970, 1997, 2006, 2007 Full Members Kupa Fituesit (2): 1986, 1990 European UEFA Liga e Kampionëve Runners-up (1): 2008 Kupa UEFA Cup Winners ' Fituesit (2): 1971, 1998 UEFA Super Cup Fitues (1): 1998

Prev

^ A b c "Stamford Bridge". soccerbase.com. Marrë 2009/05/30. ^ "Trofeut Kabineti". chelseafc.com. Marrë 2007/01/25. ^ A b "biznesmen rus ble Chelsea". BBC. 2003/07/02. Marrë 2007/02/11. ^ A b "Chelsea jele njëqindvjeçar publikoi". BBC. 2004/11/12. Marrë 2007/01/02. ^ "Të gjithë Lidhjes Time Spektatorë Records". Marrë 2008/11/14. ^ A b Kempster, Tony. "Attendances 2007/08". Marrë 2009-06 -- 01. ^ A b Brian Glanville (2004-01-10). "Little shenjë e ndryshimit për Chelsea dhe ëndrrat e tyre e pamundur "." The Times ". Marrë 2009 -- 03-15. ^ Brian Glanville (2005-04-27). "Dorëzimi i madh Chelsea". The Times. Marrë 2006/12/29. ^ Glanvill, Rick (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare - The Histori definitive e 100 viteve të para. Titull Botimeve të Librit Ltd p. 196. ISBN 0-7553-1466-2. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: Biografia Zyrtare. pp. 84-87. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. pp. 143 -- 157. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. pp. 89-90. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. pp. 90-91. ^ Matt Barlow. "Eyes Terry Back-to-Back Titujt". Sporting Life. Marrë 2007/01/22. ^ "Chelsea emrin Grant si menaxher i ri". BBC Sport. 2007/09/20. Marrë 2007/09/21. ^ "Post-Briefing sezon". Grant shkarkua si menaxher Chelsea. 2008 -- 05-24. Marrë 2009/08/24. ^ ", Scolari është i ri menaxher Chlesea". chelseafc.com. Marrë 2008/06/11. ^ "Thes Chelsea Scolari". fifa.com. 2009/02/09. Marrë 2009 -- 08-24. ^ "Chelsea konfirmuar si trajneri i Hiddink.". BBC. Marrë 2009/02/11. ^ "Chelsea 2-1 Everton". BBC. 2009/05/30. Marrë 2009/06/01. ^ "Carlo Ancelotti nënshkruan marrëveshje tre-vjeçare me Chelsea". Full name Chelsea Football Club Nickname(s) The Pensioners, The Blues Founded 14 March 1905 Ground Stamford Bridge, London (Capacity: 42,055[1]) Owner Roman Abramovich Chairman Bruce Buck Manager Carlo Ancelotti League Premier League 2008–09 Premier League, 3rd

Home colours

Away colours

Third colours

Current season

^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. pp. 69-71. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. f. 55. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. pp. 91-92. ^ Glanvill (2006). Chelsea FC: The Biografia Zyrtare. f. 76. ^ "Chelsea planin e urës rizhvillimit". BBC. 2006/01/20. Marrë 2007/01/01. ^ "Kenyon konfirmon Blues do të qëndrojë në Stamford Bridge". Rte Sport. 2006/04/12. Marrë 2007/01/01. ^ Evening Standard, 24/05/05 ^ BBC News, 05/07/07 ^ A b c "Club Badges". chelseafc.com. Marrë 2007/01/21. ^ "Cmberwell Metropolitan Borough Council". civicheraldry.co.uk. Marrë 2007/01/21. ^ Glanvill, Rick (2006). Chelsea Football Club: Zyrtare Historia në Pictures. ISBN 0-75531-467-0. f. 212 ^ Mears, Brian (2002). Chelsea: Football Nën Flamurin e kaltër. Kryesore Sport. f. 42. ISBN 1-84018-658-5. ^ E "Inter Milan" çantë ishte i veshur për një gjysmë-finale e Kupës FA kundër Sheffield e mërkurë, më 23 prill 1966. Referenca: Mears (2002), f. 58 ^ Të gjitha kits janë diskutuar në faqen zyrtare të klubit "Kits". chelseafc.com. Marrë 2007/01/01. ^ Ashling O'Connor (2005-05-02). "Klubet të cash-it në të lëvizshme reklamat. "Times". Marrë 2009/03/15. ^ "Të gjithë Lidhjes Time Spektatorë Records". Marrë 2006/08/27. ^ Scott Murray (2002-04-17). "Tifozët dërgoi tjerrje pas lëkundje sallatë ". Guardian. Marrë 2007/01/01. ^ "Football Rivalries: Rezultate Complete".

Tabela e Premier leagues[përpunoni burim]

TABELA E PREMIER LIGES ANGLEZE Sezoni do te filloj me 13 gusht

Verein S S U N T GT Diff. Pkt.
01. Manchester United (M)
02. Chelsea F.C
03. Manchester City (P)
04. FC Arsenal
05. Tottenham Hotspur
06. FC Liverpool
07. FC Everton
08. FC Fulham
09. Aston Villa
10. AFC Sunderland
11. West Bromwich Albion
12. Newcastle United
13. Stoke City
14. Bolton Wanderers
15. Blackburn Rovers
16. Wigan Athletic
17. Wolverhampton Wanderers
18. Queens Park Rangers (N)
19. Norwich City (N)
20. Swansea City (N)

U ndryshuan lidhjet e jashtme[përpunoni burim]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 5 lidhjet e jashtme në Chelsea F.C.. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 8 shtator 2019 18:10 (CEST)