Diskutim:Djeta me pak karbohidrate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Djete me pak karbohidrate Ne zemer te diskutimit per sa me shume djeta me pak karbohidrate nje nder pyetjet kryesore ishte se cfare eshte nje djete normale dhe si trupi I njeriut mund ta perballoje ate.Karbohidratet me vlera ushqimore jane relativisht te lehta per tu tretur dhe jane kalojne ne zore dhe me pas shkojne ne sheqerin e gjakut.Glukoza e gjakut perdoret nga qelizat e trupit per enegjine qe iu duhet atyre per te kryer funksionet baze:reth 2/3e qelizave te gjakutmbajne insuline ne vend te glukozes.Njesasi e tepert e glukozes se gjakut mendohet te jete nje nga shkaqet kryesore te komplikimeve te diabetit;kur glukoza hyn ne reaksion me proteinat e trupit dhe ndryshon sjelljen e tyre.Ndoshta per kete arsye teprica e glukozes qe ndodhet ne gjak eshte pothuajse e ulet.Ne pergjithsi ne qofte se nje vaft eshte I pasur me sheqer dhe niseshte,glukoza e gjakut do te ritet ne nje ose dy ore pas ngrenies se vaktit.Kur kjo ndodh qelizat e pankreasit prodhojne insuline qe te ulin glukozen ne gjak.Ne melci dhe qelizat e muskujve meret me shume glukoze nga ajo qe nevojitet dhe dhe depozitohet si glicerine.Dietat me nje permbajtje te larte niseshteje dhe sheqeri shkaktojne ritjen e insulines ne gjak.Ne jo-diabetiket niveli I glukozesritet gjate ngrenies se vakteve dhe ulet si pasoje e karbohidrateve qe meren gjate ushqimit.Ne jo-diabetiket sheqeri I gjakut eshte normal dhe mund te ritet per nje orew ose dy por normalizoet perseri.Uria ose nje diete e varfer me niseshte dhe sheqer mund te shkaktoje uljen e nivelit te sheqerit ne gjak.Kjo shkakton qe pankreasi te prodhoje glykagon.Glykagoni me pas stimulon melcine te zevendesoje glykagonin ne glukoze dhe me pas ta zevendesoje ne gjak.Glykoza e muskujve nuk kthehet me kure ne gjak si qelizat e muskujve lejojne makinerine e tyre ta beje kete.Glykoza e melcise eshte shume ‘lodhur’ dhe me pas melcia fillon te djege acidet e dhjamrave dhe ti ktheje at one gjak ne nje alternative me pak te demshme.Gjate metabolizmit te shendoshe tre tipe keton trupi jane prodhuar si nderhyrje e produkteve.Ne fakt melcia fillon te ktheje proteinat e trupit ne amino acide te beje glukoze.Qe ketu shume qeliza te trupit mund te perdorin ketonet e trupit per energji ne qofte se glukoza eshte e pamjaftueshme,dietat jot e uritura me pak karbohidrate ralle resultojne te rezikshme ne uljen e nivelit te sheqerit ne gjak ose te rezikshme ne shtimin e ketoneve ne gjak(ketoacide).Njerezit qe shmangin dietat me pak karbohidrate permendin hipogliceminen dhe ketoacidet si faktore te rezikshem,por keto ceshtje jane problematike vetem per njerezit qe kane tashme glukoze dhe ketonet e trupit pothuajse te demtuara. Dietat qe shume nmjerez mbajne ne perendim sidomos ne SHBAjane shume te pasura me niseshte dhe sheqer.Si pasoje metabolizmi I shume njerezve te perendimit jane te varfera me glykoze dhe kjo sjell qe njerezit te ndjekin diet ate tjera per te patur ketone qe perdoret per te mbuluar djegien e yndyrave.Kjo eshte e rekomandueshme nga mjeket shkencetare ne shekullin e fundit per njerezit normale.Ketosis mendon se sa e rezikshme eshte aktualisht kercenimi I jetes e panevojshme te stresohet melcia dhe te shkaktoet shkaterim I indeve te muskujve.Sigurisht ketoacidet jane pothuajse te rezikshme per trupin por dhe te nevojshme.Nje percetim tregon se te maresh energji nga proteinat nuk krahasoet me energjin e karbohidrateve dhe energjia e yndyrnave nuk krahasoet gjithashtu.Yndyrnat shkaktojne semundje te zemres dhe probleme te tjera te shendetit.Megjithate nje mendim I perbashket I shkencetareve ne kohet moderne eshte se ketoacidet jane te nevjshme.Shume perkrahes te dietave me pak karbohidrate vecanerisht ata qe rekumandojne djeten e Atkins argumentojne se nje metabolizem I forte ku glukoza eshte energjia e pare qe ka trupi I njeriut dhe duhet te prodhoje ketoacide.Ata argumentojne se insulina e larte mund te shkaktoje probleme shendetesore.HHS per tab ere 1 zemer sa me te shendetshme duhet te mbajne nje diete me sa me pak karbohidrate. Disa dieta Pirja e ujit shkakton uljen ne peshe Ne javen e pare ose te dyte te dietes me pak karbohidrate nje peshe ekonsiderushme humbet nga eliminimi I ujrave ne trup.Gjithsesi ky eshte nje shkurtim efekti dhe eshte I ndare nga pasha aktuale e humbur qe keto dieta prodhojne. Perimet dhe Frutat Duke qene se frutat dhe zarzavatat permbajne fibra ushqimore vitamine AdheC si dhe disa lende te tjera si beta karationet,ato pakesojne rezikun per kancerin e stomakut,ezofagut,fytit,mushkerive dhe zores se trashe.Vitamina C dhe karotenet,te cilat formojne vitaminen A mbrojmne qelizat nga demtimet qe shpien ne shfaqjen e kancerit.Disa lloj fibrash ushqimore lidhen me kolesterolin dhe nuk e lene te perthithet ne zorre,duke nxjere ate jashte me fecet.Ne kete menyre sasia e kolesterolit ne gjak ulet duke pakesuar rezikun per semundjet e eneve te gjakut dhe te zemres. Lyrat,Vitaminat,Mineralet Lyrat jane lende ushqyese me te pasura ne energji.Ato I marim si nga ushqimet me origjine shtazore ashtu edhe nga ato bimore.Marja e ushqimeve me shume lyra shkakton probleme per shendetin dhe shfaqjen e mbipeshes. Vitaminat jane lende ushqyese qe regullojne shume funksione te organizmit.Per shembull,vitamina A forcon shikimin,ndersa vitamina D forcon kockat dhe dhembet.Trupi juaj ka nevoje per sasi shume te vogla vitaminash. Mineralet,si kalciumi ,hekuri ,jodi etj.jane elemente qe ,ndonese ne sasi te vogla jane te rendesishme,per nje sere funksionesh ne organizem.Keshtu,kalciumi eshte nje nder mineralet qe ndihmon ne formimin dhe forcimin e kockave.Hekuri qe ndodhet ne ruazat e kuqe te gjakut ndihmon ne transportin e oksigjenit,jodi eshte I domosdoshem per hormonetqe prodhon gjendra tiroide.