Diskutim:Evropa Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Evropa Jugore. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: — ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Evropa jugore eshte urelidhese ne mes te tre kontinenteve te botes se vjeter
Evropes,Azise,Afrikes.I takojne tre gadishujt e medhenj si Gadishulli Ballkanik,Gadishulli Apenin,Gadishulli Pirinej (Iberik).Eshte vend me klime te ngrohte mesdhetare,me pak te reshura,male te zhveshura shkembore,lumenj te shkurter,pyje te varfera plot vreshta ullishte e peme jugore,kulture antike,qendra tregtare e qytete te vjetra.


             Perthyerja

Bregdeti eshte mjaft i perthyer me ishuj,gadishuj,gjire,dete anesore,porte,ngushtica etj.              Relievi

Ne relievin e Evropes jugore dominojne kryesisht malet por ka edhe fusha e rrafshnalta.


              Klima 

Klima eshte mesdhetare ne zonen e ngushte mesdhetare,me brenda kontinentalene vise malore klime malore,nga perendimi oqeanike (atlantike),nga veri-perendimi fryen erera te fresketa te Maestralit,dimrit fryen Jugu ose Shiroku me mjaft shi,ne veri fryen Murlani (Bura).Temperaturat arrine deri ne 40°c.

              Hidrografia                                           

Lumenjte jane te shkurter.Uji i tyre perdore per ujitje apo per fitimin e energjise elektrike.Ka pak lumenj te lundrueshem si :Neretva,Zermania,Buna,Drini,Guadarkivi dhe lumi Po.

              Bota bimore

Prej botes bimore dallohen makiet qe kane drunj te shkurte ne forme kacubash e te gjelbra te cilat jane te shkurtra per shkak te prerjes se drunjve por edhe prej djegjes se shpeshte.Ka bime te cilat kane rrenje te thella dhe gjethe te trasha (gjemba).Evropa jugore eshte vendi i limonit,pemeve jugore,ullirirt,fikut etj.


              Popullsia

Jetojne 1 e katerta e popullsise evropiane me teper roman e sllave si edhe grupi i te tjereve si shqiptare grek etj.Vendet me te dendura fusha e Lombardise 300b\1km2 kurse Mursia e Spanjes 1200b\1km2.Nataliteti eshte 10 promilla mortaliteti 9 promilla.Venbanimet e Evropes jugore jane te ndertuara per tu peshtatur klimes dhe mjedisit shtepi prej guri dhe rruge te ngushta per te siguruar hije por tash ndertesat e reja kane pamje tjeter.Popullsia e Evropes jugore merret me veprimtari te ndryshme si p.sh ne vende agrare merren me bujqesi,ne vende industriale me industri ne vende turistike merren me sherbime te ndryshme si me tregti zejtari ejt ne ultesira dhe prane luginave te lumenjve behet punimi i tokes intenzive si me mbjelljen e hardhise se rrushit,dritherave,perime dhe peme,bime industriale etj.Deget tradicional jane peshkataria,tregtia,detaria si dhe turizmi qe e kane zhvilluar shume Evropen jugore.Ne Evropen jugore ka shume vende atraktive si bregdeti i Spanjes,Riviera franceze,turke,italiane,greke,qipros e ne kohet e fundit edhe shqiptaret.


          Ndarja politike 
   Shtetet              Kryeqytetet
    Shqiperia            Tirana
    Kosova             Prishtina
    Maqedoniq            Shkupi
    Bosna              Sarajeva
    Serbia             Beogradi
    Mali i zi            Podgorica
    Kroacia             Zagrebi
   Greqia              Athina
   Bullgaria            Sofia
   Rumania             Bukureshti
   Qipro              Nikosia
   Malta              Voleta
   Italia              Roma
   Spanja             Madridi
   Portugalia           Lisbona

Hidrografia e Evropes[përpunoni burim]

Be evrop nuk ka lumjen