Diskutim:Fosfori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Fosfori. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Fosfori eshte elemente i cili ne natyre gjendet i lire.Ai gjendet ne formen te tri modifikimeve alotropike fosfori i bardhe fosfori i kuq fosfori i zi,fosfori eshte elemente i cili ne natyre gjendet i lire. Fosfori i bardh esht shum i helmueshem,avuj t fosforit nese ndikoj ne frymarrjen e njeriut dhe mund te vdes.Fosforin e kuq nese e nxejm ne temperatura shum te larta edhe e ftohim shpejt formohet fosfori i bardh . Acidi fosforik esht nje nder acidet me te rendesishme pas acidi sulfurik me se shpeshti te minerali i fosforitit.Acidi fosforik ne industri perfitohet me bashkveprimin e acidit sulfurik edhe minerralet e fosforitit.sa3(po4).Acidi fosforik ne temperatura te larta esht substance kristalore dhe shkrihet ne 42 c,trete ne uj leht.Acidi fosforik esht acid tre bazik ose treopotnik (permban 3 atome te H NE MOLEKULE.p:sh me natrium formon tri lloje kriperash ,dihidrogjen fosfati i natriumit.hidrogjen fosfati i natriumit dhe fosfati i natriumit.fosfori ben pjes ne gr:biogjen dhe esht i nevojshme per qeniet e gjalla. Fosfori esht i nevojshem per zhvillimin e bimeve sidomos ne kohen e lulzimit nesa ato nuk kan fosfor ato bien para se te piqen , dhe nuk permbajn as karbohidrate e as proteina .Fosfor permbajne dhembet edhe eshtrat kurrizore. Fosfori ne natyr nuk egziston ne gjendje elementare por ne form te komponimeve te shumta.Minerali me i njohur eshte fosfori.Edhe fosfori esht i rendesishem per jeten e bimeve keshtu qe duhet te shtuhet ne tok ne form te disa komponimeve si pleh mineral.Rreth 1% te mases se trupit te njeriut perben fosfori ne form te komponimevete ndryshme. Fosfori eshte jometal,qe ne kushte standarde esht ne gjendje te ngurt agregate.Ne varsi te menyres se lidhjes se atomeve te fosforit ne mes vete,ai mun te egzistoi ne tri forma.