Diskutim:Inshálla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Inshálla. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Peshimi nder variantet[Redakto nëpërmjet kodit]

Besoj se ky eshte varianti me besnik ne transkriptim ne respekt te atij ne origjinal, dhe krahasimisht edhe me transkriptimet ne gjuhet e tjera, ku me radhe mund te radhiten edhe variantet e tjera te te folmeve popullore. --Iskenderije (diskutimet) 25 tetor 2018 17:38 (CEST)

@Iskenderije, Do "Inshallah" apo "Ishallah"? Mendoj se e dyta eshte me mire. --1l2l3k (diskutimet) 25 tetor 2018 21:25 (CEST)
@1l2l3k, mendoj te paren, ngaqe i rri afer tingellimes se origjinalit, mund te vendosim edhe te dyten si varietet gjuhesor ku nazaliteti bie per shkak te ligjesive te brendshme te gjuhes sone.--Iskenderije (diskutimet) 29 tetor 2018 15:54 (CET)
@Iskenderije, Po e le ne doren tende, une i kam pare te dyja variantet dhe s'kam ndonje opinion te qendrueshem, po eshte mire te konsultohet fjalori i gjuhes shqipe.--1l2l3k (diskutimet) 29 tetor 2018 16:29 (CET)