Diskutim:Lufta e ftohtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lufta e ftohtë. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Ky artikull ose seksion duhet të përmirësohet sipas udhëzimeve të Wikipedia-s. Ju lutemi ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli.

Fotografi e Murit të Berlinit e marrë nga ana perëndimore. Muri u ndërtua në vitin 1961 për të parandaluar largimin e gjermanëve lindorë dhe për të ndaluar ikjen e punëtorëve ekonomikisht të shkatërruar. Ishte një simbol i Luftës së Ftohtë dhe rënia i tij në 1989 shënoi fundin e luftës. Lufta e ftohtë ishte një gjendje e tensioneve politike dhe ushtarake pas Luftës së II Botërore, ndërmjet fuqive të Bllokut Perëndimor (Shtetet e Bashkuara, aleatët e tyre në NATO dhe të tjerë) dhe fuqive të Bllokut Lindor (Bashkimi Sovjetik dhe shtetet satelite). Historianët nuk pajtohen plotësisht në datat, por për vitet nga 1947-1991 kanë mendim të përbashkët. Termi "i ftohtë" është përdorur për shkak se nuk kishte luftime në shkallë të gjerë të drejtpërdrejtë mes dy palëve, edhe pse ka pasur luftëra të mëdha rajonale, të njohura si luftëra me prokurë.

Lufta e ftohtë ndau aleancën e përkohshme të kohës së luftës kundër Gjermanisë Naziste, duke lënë Bashkimin Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dy superfuqitë me dallime të mëdha politike dhe ekonomike.

Fundi i Luftës së Dytë Botërore (1945–47) Redakto Fillimi i Pasojat Redakto