Diskutim:Penestët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Penestët. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Fis ilir, banorë të krahinës Penestia në luginen e sipeme të lugines se Drinit të Zi e per rrethe ketij lumi. Permenden ne dokumentet historike për here te pare më 170 dhe 169 (-P.K) gjatë pushtimeve romake ne keto vise dhe luajn një rol të rendesishem në luften e III-të maçedono-romake. Trevat e penasteve shtriheshin nen mbreterin ilire qe ne ate kohe sundonte mbreti Gent. Para luftes perfundimtare në Pidna, Perse, mbreti i maçedonasve kishte lutur Gentin qe ti bashkangjitej ne luftë kunder romakëve. Para pushtimeve romake ne kete treve kishte me se 14 qytete e nder to njihej Uskana, Oeneu dhe Draudaku. (Zh.A) Fjalori Enciklopedik Shqiptar