Diskutim:Shtypi shqiptar ne vitet 30

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Shtypi shqiptar ne vitet 30. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kriza ekonomike dhe lufta boterore?


Gjatë punës dhe hulumtimit tim disa vjeçar në fushën e krizave ndërkombëtare, kam ardhur në përfundim dhe me konkluzione të rëndësishme për zhvillimet ekonomike dhe politike të periudhës së Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore. Kuptohet që Kriza Ekonomike Botërore e vitit 1929 lindi si rezultat i influencave të Luftës së Parë Botërore dhe kjo krize, u be shkaku i Luftës së Dytë Botërore. Për këto arsye, edhe për krizën e tanishme të ekonomisë botërore, analistet e vendeve të ndryshme parashikojnë dhe hedhin tezen e përfundimit të kësaj krize me një lufte të re botërore. Por, një studim më i thelle dhe shume planesh të çon në përfundimin se nuk do te jete kjo rruga e zgjidhjes dhe kriza e kësaj here do të përfundoje pa u bere shkaku i një lufte të re botërore. Në çfarëdo kohe përpara luftërave të mëdha përjetohen pa qartësi ekonomike të mëdha. Çmimi dhe dallgët e kursit të shkëmbimit të parave dalin në krye të tyre.

Për këtë arsye, për vite Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka mbrojtur një regjim të shkëmbimit të parave që mund të dallgëzonte me së shumti brenda një viti. Periudhat, në të cilat paqartësitë ekonomike kanë qenë të larta; mund të tregohen edhe si periudhat që raportet e inflacionit kanë qenë të larta si rezultat i rritjeve të zhvillimit. Në këto periudha, klasat zotëruese, peshën e ekonomisë së prishur ua lanë klasave të varfra. Ja, ky është shkaku më i madh i nevojës së mbajtjes së ulët të raportit të inflacionit.