Diskutim:Trimi i mirë me shokë shumë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Trimi i mire me shoke shume eshte lektyre e shkruar nga su lejman worri mfal pitarka

--46.19.230.5 17 gusht 2017 16:45 (CEST)== Mbreti Bardhyl ==

Bardhyli ishte mbret I drejtë I paanshëm dhe luftëtar trim.Ai gjitmon kishte përkrahjen e ushtarve të tij. Bardhyli nënshtroi tre mbretër maqedonas dhe t’u paguanin ilirve tribut vjetor.Pas ardhjes në pushtet të Flilipit II të maqedonië shteti ilir u rrezikua.Bardhyli I propozoi paqe Flipit II,ai u përgatit për luftë.Më vitin 359 P.K,bardhyli,edhe pse I shtyrë në moshë,është në ballë të ushtris ilire dhe përballoi sulmet maqedonase.Megjithkëtë u detyrua të lëshonte qytetet që më parë ua kishte marrë maqedonasve