Diskutim:Vaso Qubrilloviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Vaso Qubrilloviq. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mjafton qe te perkthehet nga gjuhet perkatees dhe ka mjaft material per te. keshtu do te kuptohej me mire se kush i ben krimet ndaj shqipatareve


MENDOJ SE ESHTE BERE NJE GAFE E MADHE QE EMRI I LIHET MERI I SHKRUAR NE NJE GJUHE TE HUAJ., NE SHQIPEN ZYRTARE DO TE DUHEJ TE SHKRUHEJ Vaso Çubrolloviç ( pakten keshtu eshte perdorur ne mendiat shqipatare para dhe pas viteve 90 Me falni une nuk di ta bje vte kete ndryshim prandaj po e postoj ketu. J

Deri më tani këtu emrat e personave mbesin në formën origjinale. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 15:32 (CET)

Jo, jo. Kjo enciklopedi është në gjuhen shqipe dhe pasi që është ashtu edhe emrat e personave dhe të gjitha llojet tjera shkruhen sipas rregullave të gjuhës shqipe.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 16:21 (CET)

A po flet për "si shkruhen" apo "si janë të shkruar"? Me sa kam parë unë deri më tani, shumica janë në format origjinale. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 16:25 (CET)

Wikipedia funksionon në bazë të meritokracisë ky është argument por nuk është rregull e këtij projekti. Rregulla numër 1 është që projekti është në gjuhën shqipe. Prandaj çdo shmangie nga gjuha shqipe është ERROR apo si i them unë kapgabim - gabi i toleruar për shkak të meritokracisë por që mund të kapet e të ndreqet.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 16:34 (CET)

Nuk po e kuptoj fjalën "meritokraci". A mund t'ma shpjegosh dhe t'më tregosh se nga e ke gjetur. Sapo e shfletova fjalorin e shqipes së sotme por nuk munda ta gjej... --Λeternus 21 Dhjetor 2008 16:46 (CET)


ME GJITHE RESPEKTIN QE NDONJE NGA JU MUND TE KUPTOJE EDHE KROATISHT POR NUK JAM DAKORT QE NE TE SHKRUAJME KROATISHT APO NDONJE NGA GJUHET E SLLOVISE SE JUGUT.

KA ME MIJERA  TE TJERE QE KANE LENE  JETEN E TYRE  QE NE TE  SHKRUAJME NE KETE QE KEMI.

PERSHENDETJE j.] 21 Dhjetor 2008 21:36 (CET)


Subjekti i artikullit[Redakto nëpërmjet kodit]

Subjekti i artikullit është emri që ka depërtuar në shoqërn shqiptare. Ky emrë nuk ka depërtu si personë por si një shoqëri prapa së cilës qëndron një veprimtari. Ose shkurt për me u kuptu ma mirë, për ty që merresh me muzikë: Në artikujt që shkruan për këngëtarët si subjekt i artikullit e merr edhe veprimtarin e këngëtarëve, rezullatet etj. Unë për këtë personë nuk kam informacione tjera (Ti munesh me i marr e me i përkthye) . Fatëkeqësisht kamë informacione vetëm mbi rezulltatet e veprimtaris së tij, dhe ato janë subjekt i artikullit.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 16:29 (CET)

Atëherë artikullin duhet ta emërosh "Veprimtaria e Vaso Čubrilović". Përndyshe, nëse dëshiron që artikulli të mbetet nën titullin aktual, atëherë përkthimin e mëtutjeshëm për jetën e tij duhet ta bësh ti. Vendimin merre ti, për mua nuk ka problem. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 16:34 (CET)

Jo. Nuk duhet. Gjithë artikujt hapen me qëllim të shtellimit të veprimtaris. Artikujt nuk hapen për individ, por për veprimtarin e tyre. Po mos të ishte veprimtaria e tyre ata nuk do të ishin subjekt i enciklopedisë.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 16:37 (CET)

Por në këtë artikull bëhet fjalë për veprimtarinë e doktrinës së shenjtë serbe. Emri Vaso Čubrilović përmendet vetëm në hyrje të artikullit. Artikulli për doktrinën ekziston. Ku është qëllimi i hapjes së këtij artikulli në qoftë se nuk siguron asnjë të dhënë individuale për subjektin? Një zgjidhje tjetër më ra ndërmend. Bashkimi i këtyre dy artikujve në një artikull të vetëm. Si thua? --Λeternus 21 Dhjetor 2008 16:42 (CET)
P.s.: në stampën "grise" është e theksuar: "jeni të lutur të mos e hiqni këtë njoftim nëse jeni ju krijuesi. Në qoftë se jeni ju krijuesi i këtij artikulli dhe nuk jeni dakord me grisjen, shtoni: {{pezullo-grisjen}}". --Λeternus 21 Dhjetor 2008 16:51 (CET)

Shumë faleminderit për shpjegime, por në artikull kanë punuar disa vetë. Janë bërë zhvendosje e çka tjetër. Unë nuk jamë pra krijuesi por filluesi i artikullit. Të lutem mos më ngacmo se nuk kamë kohë për fjala-mujtas.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 17:00 (CET)

Krijuesi apo filluesi, merre si të duash. Këtu e kanë kuptimin e njëjtë. Ti e ke krijuar, apo në qoftë se të duket më mirë, "filluar" këtë artikull. Historiku i artikullit mbetet edhe pas zhvendosjes së tij. Përndryshe jam kurreshtarë ta di se ku mendon se të kam ngacmuar. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 17:07 (CET)

Po përcjelle diskutimin, ja nise për subjekt u kape për emër e dole për krijues. E tashti po vetë ku më ngacmove a? Ti a po lyp muhabet a po lyp me t'fillu punë. Emri i artikullit duhet të jetë në gjuhen shqipe. Veprimtaria e individëve për të cilët hapen artikujt është subjekt, dallimi mes krijuesi dhe filluesit është që artikulli nuk është i përfunduar dhe gjithë ata që kanë kontribuar në krijimin e tij janë krijues.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 17:16 (CET)

Unë ende nuk po mund të shoh se ku të kam ngacmuar. Mirëpo sa i përket "Ti a po lyp muhabet a po lyp me t'fillu punë", është e vërtetë se unë po kërkoj nga ti punë. Dhe në qoftë se është e mundshme, aspak muhabet. Po e përsëris, në këtë artikull nuk bëhet asgjë fjalë për veprimtarinë e subjektit (artikulli quhet Vaso Čubrilović, pra subjekti është Vaso Čubrilović), por vetëm për statistikat e dëbimit të shqiptarëve që janë kryer nëpërmjet doktrinës së shenjtë serbe. Përmbajtja e këtij artikulli nuk përputhet me titullin e tij, e ke të qartë? Pra, në qoftë se nuk dëshiron që këto statistika të të grisen, atëherë mund t'i dërgosh tek artikujt Dëbimi i shqiptarëve apo Doktrina e shenjt serbe, zgjedhjen bëje ti.
Sa i përket emrave, ky debat është bërë edhe më herët mirëpo nuk ka rezultuar aq i suksesshëm. Siç e din ky problem është shumë më i gjerë, prandaj mendoj se në të ardhmen kjo çështje duhet të diskutohet më seriozisht dhe përsëri në kuvend. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 17:39 (CET)
P.s. më duket qesharake se si pretendon se nuk po kutpon që në stampën "grise" bëhet fjalë për filluesin e artikullit, kjo është shumë e qartë, nëse nuk më beson mua atëherë mund ta shikosh atë të verzionit amerikan. Mirë, po po ta zëmë se ti këtu ke të drejtë dhe unë e kam gabim; sipas teje ti je edhe krijuesi edhe filluesi, pasi që e ke "filluar" artikullin dhe ke kontribuar më tutje në "krijimin" e tij. Kështu që stampa prapë se prapë do të vlente edhe për ty, bile atë dy herë. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 17:46 (CET)

Nuk po di tjetër çka me t'thonë veq: Falja o Zot, se nuk asht ka din shka ashtë ka bonë.--Hipi Zhdripi 21 Dhjetor 2008 18:19 (CET)