Diskutim:Vegla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Vegla. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

mendoj se titulli më i përshtatshëm i këtij artikulli do të ishte Aparati ose Pajisja dhe jo vegla se në gjuhën shqipe me vegël që është sinonim për Allat apo Alet dhe në anglisht kemi fjalën Tool nënkuptojm një objekt ndihmës relativisht i thjeshtë, siç janë p.sh. Darat, Çekiçi, Kaçavidha, Drapëri, Lopata, Sëpata, Thika etj. --Armend 14 Qershor 2009 08:31 (CEST)

Mendoni se fjala "gadget" në anglisht nuk thotë pikërisht atë që thotë "gadget" në tjetrën gjuhe ! Është i koklavitur...--CUSENZA Mario 14 Qershor 2009 14:07 (CEST)
Mendoj se Vegla eshte mjet pune. Ndersa Allat eshte ne serbisht vegla pune - mjete pune.Planeti 14 Qershor 2009 14:30 (CEST)