Diskutim:VeriChip

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin VeriChip. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

VeriChip është një mjet identifikimi, integral që mund të implementohet (futet) në trupin e njeriut dhe të lëshojë valë të cilat pranohen nga aparati i identifikues i radio-frekuencave RFID (nga anglishtja: Radio Frequency IDentification).

Kjo metod e sigurimit dhe kontrollimit të punësuarve është futur në përdorim në VeriChip Corporation në vitin ?, një degë e firmës amerikane Applied Digital SolutionsDelrej Biç, Floridë-ShBA.

Karakteristik e këtij mjeti në përbërjen e të cilit gjendet integrali është futja në trupin e njeriut. Përndryshe ai mund të bartet edhe në teshat e trupit. Si do që të bartet ai është në gjendje të lëshojë radiofrekuenca të cilat identifikohen nga aparati RFID. Valët e identifikuara shërbejnë si çelës apo e drejtë qarkullim e të punësuarve në hapsirën e kësaj firme.

  • Keni te drejte por artikullin s´e kam mbaruar ende.M´u desh te punoja diku (pune trupore) pak ore prandaj e lash ashtu.Me thene te drejten me beri shume pershtypje kjo histori pasi lexova me pare mbi Mondex,(jo ashtu si shkruhet ne faqen e firmes prodhuese,por anet ndoshta te erreta te Mondex-it dhe RRFID dhe VeriChip.Lexova me pare "Mondex And The Mark Of The Beast")gjerat nderthuren me njera-tjetren .Vetem nese lexoni te gjitha anet e nje historie ( ketu RFID nuk eshte vetem nje mjet identifikimi por edhe shume te tjera,teknologjite e reja jane te mira por qellimi i njeriut eshte i keq;ky eshte mendimi im) mund te beni nje permbledhje te plote mbi ate.Por kushdo ka te drejte (sipas rregullave te Wikipedias) te permiresoje nje tekst apo shkrim.Faleminderit per propozimin e çmoj shume ate dhe Ju.

Shpresoj te kemi ne te ardhmen nje bashkepunim te frytshem. Pershendetje!

Leke Mjeku 2006 Mars 24 01:13 (UTC)

Një profesorë gjerman na patë shtruar një pyetje: A do të pranojin njerzit në trupin e tyre një mjetë të tillë? Në sallë ishin edhe simpatizues të gjerlbërve dhe reagonin shumë keq, në moton "kurr me ne". Pas disa maujve ndodhi 11 shtatori. Pas një kohe profesori po e shtronë të njëjten pyetje. Përgjegja nuk ishte ajo që ishte më parë, çka dje ishte e pamundëshme dhe e padëshirushme, sot ishte realitet dhe mendjelehtët e kërkonin sa më parë. Të gjithë e kuptuan se kur njeriu e ndien veten në rrezik pranon gjithçka, e lëre më të jetoi si një zogë në kafazë apo më saktë si lopa në shtallë që jep qumësht ër çdo ditë. Por unë themë i mjeri udhëheqës që nuk ka metod tjeter të kontrolloj popullin e vetë, përpos ta frikësoi atë. Më të vërtet disa nga temat e tilla janë të trishtueshme si të kthehej errësira e mesjetës në shekullin tonë me teknikë materiale më të përsosur. Por mos u frigo, perendimi është i mësumë të rrejë, kështu e ka shkatrru Rusin, as për së arfërmi nuk janë aty si prezentohen në popull edhe pse janë të zhvilluar. --Hipi Zhdripi 2006 Mars 24 02:22 (UTC)


  • Un per vete jam kunder cdo aparati marres-dhenes te implatueshem ne trupin njerzor dhe jam i mendimit qe gjerat duhet te shihen edhe nen nje veshtrim fetar kur behet fjale per kete lloj teknologjish.Cfare te mirash e cfare te keqiash kane njerezit prej tyre? Cili eshte (mund te jete) qellimi i vertete i prodhuesve te tyre? dhe jo ta marrim cdo gje me lehtesi,pafajsi e naivitet,te sherbyer nga te tjeret,por te jemi syhapur dhe mos te pranojme cdo gje si te vertete te kryer. Ndoshta jane kohet qe paratha(thote) Bibla para 2000 vjetesh.Kushedi!

Teknologjia ecen me hapa gjigante perpara dhe jo cdo shpikje e re mund te jete e mire per njerzimin.Shikoni p.sh. zbulimi i energjise atomike shenoi nje hap te madh te shkences,si nje burim i pashterrshem energjie i menduar per te miren e tij me pare ,u perdor menjehere ne armet e luftes kunder tij si nje nga armet me te tmerrshme te para ndonjehere me ndikim edhe mbi natyren e mjedisin per qindra vjet.Cfare ishte dje (dikur) enderr (utopi ose shpikje e djallit) eshte sot nje gje krejt normale si p.sh. televizori,radioja,telefoni,interneti,aeroplani,dalja ne hapesire etj. etj.Dua te them se teknologjia eshte me e zhvilluar sesa u behet e ditur njerzve neper media.Shikoni punimet me nanoteknologjine,gjenetiken,studimet mbi kuantin etj.

http://www.newscientist.com/home.ns

http://www.newscientist.com/channel/mech-tech/nanotechnology

Jo cdo gje qe shkelqen eshte flori.Dua te them se prodhuesit e ketyre lloj teknologjish nuk tregojne te dyja anet e medaljes.Cdo shpikje mund te kete te miren si edhe te keqen e saj. Teknologjite me te perparuara perdoren (mbahen te fshehta) me pare nga ushtria dhe qeveria pastaj (pas vitesh) nga qytetaret e thjeshte sic ishte p.sh. GPRS sot telefoni celular.

Leke Mjeku 2006 Mars 24 16:07 (UTC)