Diskutim:Zaskoku

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Zaskoku. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Të dhënat e para për tanimë fshatin e sotëm Zaskok, si vendbanim datojnë që nga shekulli i III-të, pas epokës së re, duke u bazuar në të dhënat e administratorit dhe hulumtuesit bizantin Prokopi i Cezaresë i cili gjatë hulumtimit në këtë vendbanim, hasi në objektin kala i cili njihej me emrin ZUSBAËS dhe në bazë të të cilit supozohet se mori emrin, supozim ky që nuk qëndron meqë në mesin e shek, XV, këtë vendbanim e hulumton Jakov Saranca (Prift i Mletit, ishullit në Detin Adriatik kroat. dhe në shënimet e tij haset emri ZASCODI, ndërsa Regjistrimet e popullsisë gjatë periudhës së pushtimit otoman, ky fshat në Defteret dhe Sallnamet otomane regjistrohet Zaskoc deri në regjistrimin e fundit otoman. Me pushtimin sllav dhe në regjistrimet e popullsisë në këtë fshat që nga viti 1921- deri në vitin 1981, nën pretekstin se shkronja C në gjuhën latine lexohet K, fshati do të quhet Zaskok, por me këtë ndryshim është pretenduar që emërtimi i këtij fshati të merr konotacionin sllav ZA- për dhe SKOK- Kërcim, pra Përkcim, emërtim ky që nuk qëndron as në aspektin historik, e aq më pak në aspektin demografik mu nga fakti se në fshatin Zaskoc nuk ka patur banorë sllav e aq më pak serbë, deri në vitin 1912, kur Serbia pushton këtë fshat.[Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova ANTIKA- autor Jusuf Buxhovi Vendbnimet e Kosovës -IX - Autor Prof.Dr. Jusuf Osmani 2A03:4B80:B900:1510:293C:7BB0:152:42C1 12 prill 2024 03:38 (CEST)[përgjigjuni]