Jump to content

Distriktet e Luksemburgut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Distriktet e Luksemburgut

Tre distriktet e Luksemburgut (Luksemburgisht: Distrikter, frëngjisht: District, Gjermanisht: Distrikte) ishin ndarjet administrative të nivelit të lartë të Dukatit të Madh të Luksemburgut. Distriktet u ndanë më tej në kantone, të cilat ende ekzistojnë:

  1. Distrikti Diekirch
  2. Distrikti Grevenmacher
  3. Distrikti Luksemburg

Kantonet u krijuan më 24 shkurt 1843.[1] Në vitin 1857, Distrikti Mersch u krijua nga kantonet e Mersch dhe Redange.[2] Sidoqoftë, ky distrikt u shfuqizua në vitin 1867, kur riorganizimet e vitit 1857 u hoqën.[3]

Distriktet u hoqën më 3 tetor 2015 duke lënë kantonët, nga të cilët 12 janë autoritetet më të larta vendore të Luksemburgut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mémorial A, 1843, No. 17" (PDF) (në frëngjisht dhe gjermanisht). Service central de législation. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2012. Marrë më 2006-08-11.
  2. ^ "Mémorial A, 1857, No. 16" (PDF) (në frëngjisht dhe gjermanisht). Service central de législation. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 shtator 2011. Marrë më 2006-08-11.
  3. ^ "Mémorial A, 1867, No. 17" (PDF) (në frëngjisht dhe gjermanisht). Service central de législation. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 2006-08-11.