Dita Ndërkombëtare e Romëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dita Ndërkombëtare e Romëve
Vëzhguar ngaBotërisht
TipiNdërkombëtare
RëndësiaDita e Ndërgjegjësimit Civil
Kultura e romëve
Data8 ditë
FrekencaE përvitshme
E lidhje meDitët e Përkujtimit të Holokaustit, Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, Dita e të Drejtave të Njeriut

Dita Ndërkombëtare e Romëve (8 prill) është një ditë për të festuar kulturën rome dhe për të rritur ndërgjegjësimin për problemet me të cilat përballen romët.[1]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita u shpall zyrtarisht në vitin 1990 në Serock, Poloni, vendi i Kongresit të katërt Botëror të Romëve të Unionit Ndërkombëtar të Romëve (IRU), për nder të takimit të parë të madh ndërkombëtar të përfaqësuesve romë, 7–12 prill 1971 në Chelsfield afër Londrës.[2]

Reagimi ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Papa Gjon Pali II i nxiti ndjekësit e tij që t'i trajtojnë romët me dhembshuri dhe respekt.
  • Në vitin 2004, Adam Ereli i Departamentit të Shtetit të SHBA-së trajtoi abuzimet e vazhdueshme të të drejtave të njeriut me të cilat përballen romët dhe u kërkoi qeverive evropiane të inkurajojnë tolerancën.
  • Në vitin 2006, Maud de Boer-Buquicchio, Zëvendëssekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës, shprehu shqetësimet e saj për rritjen e antiziganizmit dhe inkurajoi popullsinë rome të Evropës të vepronte për të përmirësuar kushtet e tyre të këqija të jetesës, rezultat i diskriminimit të gjatë dhe të përhapur.[3]
  • Në vitin 2009, Sekretarja e Shtetit e SHBA-së Hillary Clinton foli për angazhimin e SHBA-së për mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të njeriut të romëve në të gjithë Evropën.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "8 April, International Roma Day: "Step up human rights protection for Roma and guarantee their access to vital services during COVID-19 pandemic"". www.coe.int (në anglishte britanike). Marrë më 2020-11-09.
  2. ^ "International Romani Day (April 8)". RoMigSc Project (në anglishte amerikane). 2017-04-10. Marrë më 2020-11-09.
  3. ^ "Council of Europe Deputy Secretary General concerned at mounting anti-Gypsy feelings in Europe" (në anglisht). Center for the Study of Democracy. Arkivuar nga origjinali më 2007-09-28.
  4. ^ "Secretary Clinton's Message on International Roma Day". state.gov (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. Marrë më 3 prill 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]