Dita e Dokumenteve të Lira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Logo e Document Freedom Day

Document Freedom Day (Dita e Dokumenteve të Lira) është një event që zhvillohet çdo vit për të festuar dhe rritur ndërgjegjësimin për Standartet e Hapura. Ajo festohet në të mërkurën e fundit të marsit. Document Freedom Day u organizua për herë të parë në mars 26 2008 dhe ka vazhduar të festohet çdo vit pas viti 2008.[1] Document Freedom Day organizohet nga një skuadër vullnetaësh dhe stafi i Free Software Foundation Europe. Document Freedom Day mundësohet financiarisht nga donatorë dhe partnerë të cilët variojnë çdo vit. DFD 2-13 ishte më e madhja e organizuar me mbi 60 evente në më shumë se 30 shtete. Një vit më vonë, ne 2014, 51 grupe në 22 shtete organizuan evente për festimin e DFD. Në 2016 ajo do të zhvillohet më 30 mars.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare