Jump to content

Dita e Shna Ndreut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Holiday

Dita e Shën Andreut është dita banket i Shna Ndreut. Ajo festohet më 30 nëntorSkoci.

Saint Andrew është mbrojtës shenjt i Scotland, dhe Dita e Shën Andrew e (Stampa:Lang-SCO, Stampa:Lang-gd) është zyrtare Skocisë kombëtare ditë. Në vitin 2006, skocez Kuvendi caktohet Dita e Shën Andrew si një zyrtar i Banka pushime.

Edhe pse më së shpeshti lidhur me Skocinë, Saint Andrew është shenjt mbrojtës i Greqi, Rumania, Rusia, Ukraine dhe Patriarkana Ekumenike e Konstandinopojës.[1]

Në Gjermani, ditë festë festohet si Andreasnacht ("Nata e Shën Andrew së"), në Austri me zakonit të Andreasgebet ("Lutja e Shën Andrew së"), dhe në Poloni me emrin Andrzejki ("e Andrew").

Traditat dhe festimet në Skoci[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2006, Parlamenti Skocez miratoi St Dita Andrew Banka e Holiday (Scotland) Act 2007,[2] cila caktohet Dita si një festë zyrtare bankare. Nëse 30 Nën bie në një fundjavë, e hëna është një festë tjetër bankë në vend.

Nocioni se ditë duhet të jetë një festë zyrtare bankë është propozuar fillimisht nga Dennis Canavan, e pavarur Deputet i Parlamentit skocez për Falkirk West në vitin 2003.[3] Megjithatë, Bill ai paraqiti në Parlament u refuzua fillimisht si ekzekutiv nuk e mbështesin atë. Një marrëveshje kompromisi u arrit ku pushime nuk do të jetë një drejta shtesë. Pastaj Ministri i pari, Jack McConnell, tha se ai besonte se punëdhënësit dhe punëtorët duhet të shënojë ditën me një pushim, por se kjo duhet të jetë si një zëvendësim për një festë ekzistuese lokale, sesa një një shtesë.[4]

Edhe pse kjo është një festë bankë, bankat nuk janë të nevojshme për të mbyllur dhe punëdhënësit nuk janë të detyruar të japin të punësuarit e tyre ditën jashtë si një festë. Dita e Shën Andrew është një zyrtar i Dita e Flamurit në Skoci. Qeveria e Skoceze. Flamuri-fluturues rregullore shtet që Flamuri i Skocisë (Saltire ose Kryqi i Shën Andrew e) do të fluturojnë në të gjitha ndërtesat e tij me një shtizë flamuri [5] Bashkimi Flamuri është fluturuar edhe nëse ndërtimi ka më shumë se një shtizë flamuri. Marrëveshjet për Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar në Skoci janë të kundërta. Ato fluturojnë me flamurin e Bashkimit, dhe vetëm do të fluturojnë Saltire nëse ka më shumë se një shtizë flamuri [6]

Fluturues i Saltire në ditën e Shën Andrew është një zhvillim i kohëve të fundit. Para vitit 2002, Qeveria Skoceze ndjekur ditët e qeverisë britanike për flamurin dhe do të fluturojnë vetëm me flamurin e Bashkimit në ditën e Shën Andrew së. Kjo çoi në Lista e Anetareve të Parlamentit skocez ankuar se Skocia ishte i vetmi vend në botë që nuk mund të mbajnë flamurin e saj kombëtar në ditën e saj kombëtare. Rregullat janë përditësuar për të deklaruar se Flamurit Bashkimi do të hiqet dhe të zëvendësohet nga Saltire mbi ndërtesat vetëm me një shtizë flamuri [7]

Fluturues e Flamurit të Bashkimit nga Edinburg Kalaja për të gjitha ditët, duke përfshirë edhe ditën e Shën Andrew e shkakton zemërim në mesin e disa Scottish National Party politikanëve të cilët kanë argumentuar se Saltire duhet të fluturojnë më 30 nëntor në vend. {[8] Megjithatë, Bashkimi Flamuri është i fluturuar nga British Ushtrisë në Kështjellën si ajo ende është një zyrtar britanik stacion Ushtria Flamuri fluturonte, dhe të gjitha instalimet Ushtrisë mbajnë flamurin e Bashkimit në raport 3:5. Historike Skoci, një agjenci skocez Qeveria, një pjesë qira të Kalasë të ushtrisë britanike. Ushtria britanike ka qenë i kritikuar për refuzimin për të fluturuar e Saltire lart Edinburg Kalaja, por rënie të flamurit të Bashkimit në fushatat e saj të rekrutimit në Skoci në vend të preferuar të Saltire, një vendim i quajtur hipokrit nga politikanët SNP.

Universiteti i St Andrews jep një ditë për të gjithë studentët si një pushim pa pagesë.

Traditat e ngjashme në Evropën kontinentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesët e Gjermani, Austri, Republika Çeke, Sllovakia, Polonia dhe Rumania, besim paragjykues ekziston që natë para ditës së Shën Andrea është posaçërisht i përshtatshëm për magjinë që zbulon burrin e ardhshëm të një gruaje të re ose që lidhet me një burrë të ardhshëm të saj. Shumë zakone që lidhen ekziston: për shembull, derdhje e plumbit të nxehtë në ujë (në Poloni, një zakonisht derdh dylli të nxehtë nga një qiri nëpërmjet një vrimë kyç në ujë të ftohtë), shortari të profesionit të burrit të ardhshëm nga formën e copë që rezulton (lidhur shortari s duke përdorur prej metali të shkrirë metale janë ende të popullarizuar në Gjermani në Hogmanay). Në disa zona në Austri, gratë e reja do të pijë verë dhe më pas të kryejë një magji, të quajtur Andreasgebet (Lutja e Shën Andrew e), ndërsa lakuriq dhe nisur një krevat kashte. Kjo është dashur të magjike të tërhequr burrin e ardhshëm. Megjithatë, një tjetër zakon është që të organizoj një bllokoj mbi supe dikujt: Nëse tokat vënë te dera, gruaja do të martohet në të njëjtin vit.

Në disa pjesë të Republikës Çeke dhe Sllovakisë, gratë e reja do të shkruajnë emrat e burrave të mundshme në copa të vogla letre dhe rrinë këta në copa të vogla e brumë, i quajtur Halusky. Kur gatuar, i pari që noton në sipërfaqe të ujit do të zbulojë emrin e burrit të tyre në të ardhmen.

Në Poloni, disa gra të vënë copa letre (në të cilën ata kanë shkruar burrat e mundshme) nën jastëk dhe gjëja e parë në mëngjes ata të marrin një jashtë, e cila dyshohet se zbulon burrin e tyre të ardhshëm [nevojitet citimi].

Në Rumani, ajo është e zakonshme për femrat e reja për të vënë 41 kokrra gruri nën jastëk e tyre para se ata të shkojnë për të fjetur, dhe nëse ata ëndërrojnë se dikush po vjen për të vjedhur kokrra e tyre që do të thotë se ata do të martohen vitin e ardhshëm. Në disa pjesë të tjera të vendit të rejat ndizet një qiri nga Pashkëve dhe ta sjellë atë, në mesnatë, në një burim. Ata pyesin St Andrew ta lësh të paraqitje e shkurtër burrin e tyre të ardhshëm. [nevojitet citimi]. St Andrew është edhe shenjt kombëtare të rumunëve dhe Kisha Ortodokse e Rumanisë [9]

Barbados[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e Shën Andrew e festohet si dita kombëtare e Pavarësisë në Barbados. Si mbrojtës shenjt i Barbados, Shën Andrew festohet në një numër të simboleve Barbadian përfshirë formimin kryq e stemës, dhe kombit të kombëtare nderon sistem i cili stilet persona si Knight s ose Dame s i Shën Andreas.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Faktet e Shpejta rreth Ditës së Shën Andrew e nga" (në anglisht). Scotland.org. Marrë më 2010-11-30.
  2. ^ "Tekst i Aktit, Zyra i Sektorit të Informimit Publik, National Archives" (në anglisht). Opsi.gov.uk. 2010-07-16. Marrë më 2010-11-30.
  3. ^ BBC News-"Plani për pushime shpreson për vitin e ardhshëm"[lidhje e vdekur] Stampa:Link i vdekur
  4. ^ "ministër i pari mbështet thirrjen për pushime" (në anglisht). BBC News. 11 shtator 2006. Marrë më 30 nëntor 2010.
  5. ^ [ Scotland.gov.uk-http://www.scotland.gov.uk/Topics/People/royal-ceremonial "Royal dhe ceremonial"] /
  6. ^ "Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport Flag Flying". Culture.gov.uk. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2012. Marrë më 30 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Ministrat dakort Dita e Flamurit shqyrtimit" (në anglisht). BBC News. 20 maj 2002. Marrë më 30 nëntor 2010.
  8. ^ "kontestit politik mbi flamur fluturues" (në anglisht). BBC News. 9 tetor 2001. Marrë më 30 nëntor 2010.
  9. ^ fjalës Sfantul Andrei - Sarbatoare Romaneasca - Author: Desprecopii. . com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]