Dita e Ulqinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dita e Ulqinit, zyrtarisht e njohur si Festa e Komunës së Ulqinit,[1] është festa zyrtare e Komunës së Ulqinit.

Në përshkrimin e bërë të festës në Statutin e komunës thuhet:

Festa e Komunës është e shtuna e parë e muajit të prillit e cila simbolizon:

  • përfundimin e mbledhjes së ullinjve
  • daljen e detarëve në det
  • fillimin e sezonit turistik

Festa e Komunës shënohet me Mbledhjen solemne të Kuvendit Komunal dhe me forma të tjera kremtimi.[1] 

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Statuti i Komunës së Ulqinit - Simbolet dhe Festa (Neni 11)" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 10 qershor 2015. Marrë më 18 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)