Ditari i Barbit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ditari i Barbit
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2006
Regjia Eric Fogel
Kallan Kagan
Prodhimi Nancy Bennett
Kallan Kagan
Skenari Elise Allen
Laura McCreary
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Sarah Edmondson
Venus Terzo
Matt Hill
Chiara Zanni
Andrew Francis
Maryke Hendrikse
Anna Cummer
Muzika Russ DeSalvo
Peter Schwartz
Kinematografia Dustin Lindblad
Montazhi Bryan Shelton
Studioja kinematografike Curious Pictures
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Lionsgate Home Entertainment
Right Entertainment
Data e daljes në kinema 9 maj 2006
Kohëzgjatja 70 minuta
Shteti SHBA
Kanada
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 5.6/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi në Mermaidia
Pasohet nga Barbi dhe 12 princeshat balerina

Ditari i Barbit (titulli origjinal: The Barbie Diaries) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Curious Pictures dhe Mattel Entertainment, me regji të Eric Fogel e Kallen Kagen. Është pjesë e serisë së filmave të Barbit dhe është filmi i fundit nga Lionsgate, para se filmat e Barbit iu shitën Universal Studios.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Barbi
 • Sarah Edmondson – Kërtnei
 • Venus Terzo – Tia
 • Matt Hill – Kevin
 • Chiara Zanni – Rakel
 • Maryke Hendrikse – Regen
 • Anna Cummer – Daun
 • Andrew Francis – Tod
 • Joseph May – Z. Ueksler
 • Heather Doerksen – Stefani

Dublimi në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Interpretojnë:

 • Nigela Ruka – Barbi
 • Ervina Kotolloshi – Kërtnei
 • Anila Janaqi – Tia
 • Dritan Sejamini – Kevin
 • Adriana Tolka – Rakel
 • Flavia Baxhaja – Regen
 • Xhesika Kasemi – Daun
 • Indrit Çobani – Tod
 • Dritan Boriçi – Z. Ueksler
 • Gladiola Harizaj – Stefani

Në role të tjera:

 • Ervin Bejleri
 • Vladimir Saliu
 • Desantila Kristo
 • Ledina Rabdishta
 • Eneida Rabdishta
 • Andia Xhunga

Stafi punues:

 • Përkthimi – Entela Alimema
 • Përshtatja – Nertila Shebeku
 • Montazhi – Alma Lufi
 • Mjeshtër zëri – Julian Canameti
 • Regjia – Andia Xhunga

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Barbie Diaries". Barbie. Marrë më 9 December 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)