Jump to content

Dizuria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në mjekësi. dizuria referohet urinimit të dhimbshëm.[1] Dizuria është simptomë e zakonshme e inflamacionit të fshikëzës (cystitis) dhe është shumë e zakonshme tek gratë mes moshës 20 dhe 50.[2] Tek meshkujt mbi moshën 50 vjeç, një infeksion i fshikëzës zakonisht lidhet me një zmadhim të prostatës ose infeksionit të prostatës.

Simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në varësi të shkakut të dizurisë, mund të ketë simptoma të tjera përveç dhimbjes gjatë urinimit. Simptomat mund të përfshijnë:

  • Infeksion i ulët i traktit urinar (cystitis) - Urgjencë e shpeshtë, një kërkesë intensive për të urinuar, humbje të kontrollit të fshikëzës, dhimbje në pjesën e poshtme të barkut (pranë fshikëzës), urina që mund të ketë erë të fortë, urinë të përgjakur
  • Infeksioni i traktit të sipërm urinar (pyelonephritis) - Dhimbje në pjesën e sipërme të shpinës, ethe e lartë me dridhje, nausea dhe vjellje, urinim i shpeshtë, një nxitje intensive për të urinuar
  • Urethritë - Një shkarkesë nga uretra, skuqje rreth hapjes së uretrës, urinim i shpeshtë, shkarkim vaginal. Partnerët e njerëzve me uretrit që vijnë nga një sëmundje seksualisht e transmetueshme shpesh nuk do të kenë ndonjë simptomë.
  • Vaginitis - Dhimbje ose kruajtje në vaginë, një shkarkesë vaginale anormale ose e urryer, ose erë, dhimbje ose siklet gjatë marrëdhënies seksuale

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një numër kushtesh mund të shkaktojnë urinim të dhimbshëm (dizuria). Tek gratë, infeksionet e traktit urinar janë një shkak i zakonshëm i urinimit të dhimbshëm. Tek meshkuj, uretrit dhe kushtet e caktuara të prostatës janë shkaqe të shpeshta të urinimit të dhimbshëm.

Kushtet mjekësore dhe faktorët e jashtëm që mund të shkaktojnë urinim të dhimbshëm përfshijnë:[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mark B. Mengel; L. Peter Schwiebert (2005). Family medicine: ambulatory care & prevention. McGraw-Hill Professional. fq. 121–. ISBN 978-0-07-142322-9. Marrë më 23 qershor 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Dysuria Guide: Causes, Symptoms and Treatment" (në anglisht). 14 maj 2018.
  3. ^ "Painful urination (dysuria)" (në anglisht). Klinika Mayo.