Jump to content

Dmytro Kuleba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti zyrtar i Ministrit të Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba.

Dmytro Ivanovych Kuleba (Ukrainisht: Dmytro Ivanovyč Kuleba; lindur më 19 prill 1981) është një politikan dhe diplomat ukrainas që aktualisht shërben si Ministër i Punëve të Jashtme.[1] Ai është njëkohësisht anëtar i Këshillit Kombëtar të Mbrojtjes dhe Sigurisë së Ukrainës.[2]

Ministri më i ri i punëve të jashtme në historinë e Ukrainës,[3] ai ka punuar më parë si Zëvendëskryeministër i Ukrainës për Integrimin Evropian dhe Euro-Atlantik[4] dhe Përfaqësues i Përhershëm i Ukrainës në Këshillin e Evropës midis 2016 dhe 2019.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dmytro Kuleba". Cabinet of Ministers of Ukraine. 11 shkurt 2023. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2023. Marrë më 11 shkurt 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "National Security and Defense Council of Ukraine". National Security and Defense Council of Ukraine. 29 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2022. Marrë më 29 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Dmytro Kuleba". Bookforum. 15 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2023. Marrë më 15 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Cabinet of Ministers of Ukraine - Parliament approves new Cabinet of Ministers of Ukraine". www.kmu.gov.ua. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)