Document Object Model

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hierarkia e objekteve në një shembull të HTML DOM—Document Object Model

Document Object Model (DOM) është një ndër-platformë dhe një konventë e pavarur nga gjuhët për përfaqësimin dhe bashkëveprimin me objektet në dokumentet HTML, XHTML, XML[1]Nyjet e çdo dokument janë organizuar në një strukturë pemë, e quajtur si pema DOM. Objektet në DOM mund të adresohet dhe manipulohen duke përdorur metoda mbi objektet. Ndërfaqja publike e DOM është specifikuar në ndërfaqen për programimin e aplikacioneve (API) të saj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Flanagan, David (2006). JavaScript: The Definitive Guide. O'Reilly & Associates. fq. 312–313. ISBN 0-596-10199-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)ISBN 0-596-10199-6. 
  • Koch, Peter-Paul (14 maj 2001). "The Document Object Model: an Introduction". Digital Web Magazine. Marrë më janar 10, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Retrieved January 10, 2009. 
  • Le Hégaret, Philippe (2002). "The W3C Document Object Model (DOM)". World Wide Web Consortium. Marrë më janar 10, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Retrieved January 10, 2009. 
  • Guisset, Fabian. "What does each DOM Level bring?". Mozilla Developer Center. Mozilla Project. Marrë më janar 10, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Retrieved January 10, 2009. 

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Document Object Model (DOM)". W3C. Marrë më 2012-01-12. The Document Object Model is a platform- and language-neutral interface that will allow programs and scripts to dynamically access and update the content, structure and style of documents. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]