Doktrina Bush

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti G. W. Bush gjatë një fjalimi mbi politikën e jashtme.

Doktrina Bush është emri që iu është dhënë një sërë linjash veprimi në politikën e jashtme të zbuluara nga presidenti i 43-të i SHBA-ve, George Walker Bush, gjatë një fjalimi në akademinë ushtarake të West Point-it më 1 qershor 2002.

Të marra së bashku këto linja veprimi shënojnë nisjen e një faze të re në politikën e jashtme amerikane, drejtuar kah luftës kundër terrorizmit dhe përhapjes së demokracive nëpër botë. Të tjera linja të doktrinës janë edhe lufta paraprake (parandaluese), që, sipas kritikëve të presidentit Bush, i shërbeu atij si pretekst për të rrëzuar regjime despotike në vende të ndryshme të botës, për të pushtuar Afganistanin dhe Irakun.[1]

Termi “Doktrina Bush” pothuajse nuk është përdorur fare nga anëtarët e administratës Bush. Fraza është përdorur vetëm një herë nga zëvendës presidenti Dick Cheney në një fjalim në korrik 2003.[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Security Council (shtator 2002). The National Security Strategy of the United States (në anglisht). The White House.
  2. ^ Vice President Tells West Point Cadets "Bush Doctrine" Is Serious, American Forces Press Service, 2 korrik 2003