Domhnall Gleeson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Domhnall Gleeson
U lind në (1983-05-12) 12 maj 1983 (41 vjeç)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2004–present
Prind/ërBrendan Gleeson (babai)

Domhnall Gleeson ( /ˈdnəl ˈɡlsən/; lindur më 12 maj 1983) është një aktor irlandez. Ai më së miri njihet për portretizimin e General HuxStar Wars: The Force Awakens, Bill Weasleyfilmat seri Harry Potter, Caleb në Ex Machina dhe Tim LakeAbout Time. Ai ka aktruar edhe në skenë edhe në ekran, duke fituar kandidim për çmimin Tony Award në vitin 2006, për rolin në prodhimin e Broadway, The Lieutenant of Inishmore. Ai ka performuar në disa shfaqje në Gate Theatre të Dublinit, duke përfshirë përshtatjen e American Buffalo dhe Great Expectations.

Rolet Gleeson-it në ekran përfshin paraqitje në serinë televizive The Last Furlong (2006) dhe shfaqja komedi Your Bad Self (2010), gjithashtu edhe filmat Six Shooter (2004), Boy Eats Girl (2005), Never Let Me Go (2010), True Grit (2010), Anna Karenina (2012), Dredd (2012), Frank (2014), Calvary (2014), dhe Unbroken (2014). Në vitin 2015, ai ka aktruar në katër filma, prej të cilëve të gjithë ishin me disa kandidime për Oscar nga Academy Award: Ex Machina, Brooklyn, Star Wars: The Force Awakens, dhe The Revenant.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gleeson lindi në Dublin, djali më i madh i Mary (mb. vajzërisë Weldon) dhe aktorit Brendan Gleeson.[1] Ai ka tre vëllezër: Fergus, Brian (gjithashtu aktor), dhe Rúairí. Ai mori mësimet në Shkollën e Komunitetit Malahide, dhe më vonë u diplomua me titullin Bachelor i Arteve në Artet e Medieve nga Instituti i Teknologjisë i Dublinit.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gleeson ka një dashuri të madhe me ekipin e Premier League, Aston Villa FC së bashku me babain e tij Brendan. Domhnall e përshkroi fitoren e ekipit në gjysëmfinalen e FA Cup kundër Liverpool FCWembley Stadium në vitin 2015 si një nga "ditët më të mëdha të jetës sime".[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2004 Six Shooter Cashier Film i shkurtër
2005 Stars Brian (voice) Film i shkurtër
Boy Eats Girl Bernard
2006 Studs Trampis
2009 A Dog Year Anthony Armstrong
What Will Survive of Us Film i shkurtër; Skenarist dhe regjisor
Perrier's Bounty Clifford
Corduroy Mahon Film i shkurtër
2010 Sensation Donal Duggan
Noreen Film i shkurtër; Skenarist dhe regjisor
Never Let Me Go Rodney
True Grit Moon (The Kid)
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 Bill Weasley
2011 Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Bill Weasley
2012 Dredd Clan Techie
Anna Karenina Konstantin Levin
Shadow Dancer Connor McVeigh
2013 About Time Tim Lake
2014 Frank Jon Burroughs
Calvary Freddie Joyce
Unbroken Russell Allen Phillips
2015 Ex Machina Caleb Smith
Brooklyn Jim Farrell
Star Wars: The Force Awakens General Hux
The Revenant Andrew Henry
2017 Mena Monty Schafer Post-production
Star Wars: Episode VIII General Hux Filming

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 The Last Furlong Sean Flanagan 3 episoda
2010 Your Bad Self Various 6 episoda; Gjithashtu skenarist
When Harvey Met Bob Bob Geldof Television film
2013 Black Mirror Ash Episodi: "Be Right Back"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gleeson, B. (1989). Breaking Up. Passion Machine. ISBN 9781872313009. Marrë më 27 dhjetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Domhnall Gleeson to star in RTÉ Christmas Special". Evening Herald (në anglisht). 10 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2012. Marrë më 7 korrik 2009.
  3. ^ "Star Wars actor Gleeson: Villa Wembley win was special day". Aston Villa. 13 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2015. Marrë më 13 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]