Don Xhoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Don Xhoni
Don Xhoni.jpg
Isufi në vitin 2018
Informacione
EmriXhonatan Isufi
Lindja (2000-04-08) 8 Prill 2000 (21 vjeç)Drenas, Kosovë
Profesion(e)Reper, tekstshkrues
Vite aktiv2018-sot

Xhonatan Isufi, i njohur profesionalisht si Don Xhoni, është një reper dhe kompozitor shqiptar nga Kosova.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Don Xhoni lindi si Xhonatan Isufi në një familje shqiptare në fshatin Çikatovë e Re pranë DrenasitKosovë.[1] Në korrik 2020, Isufi bashkëpunoi me këngëtaren shqiptare Enca në këngën e tyre "Break Down", duke arritur numrin 11 në Shqipëri.[2] Ai u ngrit në njohjen ndërkombëtare në fund të vitit 2020, pasi kënga e tij "Make a pose (Freestyle)", u bë virale në platformën e mediave sociale TikTok.[3][4][5]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ALB[6]
"Jena me ekip" 2018 - Non-album singles
"Ajo don"[7] 2019 -
"Tjera llafe"[8] 2020 -
"Baby"[9] -
"Break Down"[10]
(me Encën)
11
"Cash Cash"[11] -
"Alles Gute Criminale"[12] -
"Make a pose (Freestyle)"[13] -
"Kokaina"[14] -
"Maffia"[15] 2021 -
"Une foli i fundit"[16] -
" -" nënkupton një këngë që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Don Xhoni–Biografia". TeksteShqip. Marrë më 1 mars 2021.
 2. ^ "Enca dhe Don Xhoni publikojnë këngën e re 'Break Down'". Telegrafi. 29 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 3. ^ "Shqiptari kthehet në fenomenin e 'TikTok', 'freestyle' i tij përdoret nga gjithë bota". Top Channel. 12 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 3 mars 2021.
 4. ^ "Pas suksesit me 'freestyle', Don Xhoni: Mbani shënime, ka kohë që po ju them". Telegrafi. 16 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 3 mars 2021.
 5. ^ "'Make a Pose' edhe në profilin e Don Xhonit në TikTok arrin shifra të larta klikimesh". Telegrafi. 24 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 3 mars 2021.
 6. ^ Note: "The Top List" are the charts conducted by Top Channel since December 2015. For peak positions in Albania:
 7. ^ "Ajo don[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 28 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Tjera llafe[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 14 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Baby[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 8 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Break Down[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Enca and Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 29 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Cash Cash[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 19 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Alles Gute Criminale[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 4 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Make a pose (Freestyle)[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 6 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Kokaina[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 8 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 4 mars 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Mafia[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 8 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2021. Marrë më 19 prill 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Une foli i fundit[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Don Xhoni on Apple Music". Apple Music. 15 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2021. Marrë më 22 maj 2021. Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)