Dordogne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dordogne
Dordonha
Departament
noform
Prefektura e departamentit Dordogne në Périgueux
Stema_figura
Stema e Dordognes
Drapeau fr département Dordogne.svg
Flamuri i Dordognes
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Akuitania e Re
Prefektura Périgueux
Nën-prefektura Bergerac
Nontron
Sarlat-la-Canéda
Presidenti Germinal Peiro
Prefektja Anne-Gaëlle Baudouin-Clerc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9,060 km2
Popullsia 416,350 banorë (2014)
Dendësia 46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Dordognots, Périgordins
Kodi Insee 24
Kodi ISO 3166-2 FR-24
Kodi Eurostat NUTS-3 FR611
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 25
Komuna 520
Faqja Zyrtare www.dordogne.gouv.fr

Dordogne (Oksitanishtja: Dordonha) është departament në jugperëndim të Francës me prefekturën e saj Périgueux. Departamenti ndodhet në rajonin Akuitania e Re mes Luginës Loire dhe Pirenetë.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti u emërua sipas lumit Dordogne.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti është pjesë e rajonit Akuitania e Re dhe është e rrethuar me gjashtë departamente: Haute-Vienne, Corrèze, Lot, Lot-et-Garonne, Gironde, dhe Charente. Dordogne është departamenti i tretë më i madh në Francën metropolitane.