Jump to content

Dr. Dre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Andre Romelle Young (lindur me 18 shkurt 1965) i njohur me mire me nofkën Dr. Dre. Ai është rapper i njohur, producent dhe aktor. Ai gjithashtu është edhe një nder themeluesit e Death Row Records. Ai ka prodhuar shum albume dhe ka bere mbikëqyrjen e shum artisteve te njohur si : Snoop Dogg, Eminem, 50 Cent etj.

Dr.Dre filloi jetën e tij me muzike si pjesëtar i grupit World Class Wrecki'Cru, dhe me vone gjeti famen në rap grupin N.W.A me Eazy-E, Ice Cube, McRean dhe DJ Yella te cilët shumice e teksteve te tyre ia kane kushtuar dhune dhe jetës se rrugës.

Dr.Dre dhe grupi i tij ishin te paret te cilët sollën në jete fjale "Nigger" e cila gjen edhe sot përdorim mjaf te madh në tekstet rap. Ai është marrur edhe me aktrim, ku kishte role te rëndësishme në filmat "Set it Off", "The Wash" dhe "Training Day" ku luan edhe reperi tash edhe aktori Curtis Jackson apo 50 CENT. Se fundi ka bere një bashkëpunim me Eminem dhe kane krijuar këngën "I need a doctor".

JETA E HERSHME[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andre Romelle Young është fëmija i pare i Theodore dhe Verna Young. Ai ka lindur në vitin 1965 kur babai i tij ishte 17 vjeçar dhe nena e tij 16 vjeçare. Ata u martuan në vitin 1964. Emri i mesëm i Dr.Dre vjen nga babai i tij i cili kishte vendosur ti vinte ketë emër për shkak te grupit muzikor R&B "The Romells". Në vitin 1968 prindërit e tij u divorcuan dhe nena e tij me vonë u martua me Curtis Crayon. Ata kishin edhe tre fëmije te tjerë' dy djemtë Jerome dhe Tyree (te dyte te vdekur) dhe vajzën Shameka.

FAMILJA DHE LIDHJET[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali me i ri i Dr.Dre quhet Cutis Young. Kur Curtis Young lindi Dr.Dre ishte 17 vjeçar dhe gruaja e tij Greene ishte 16 vjeçare. Ne vitin 1988 ai kishte djalin e dyte Andre Young Jr, me Jenita Porter. Ne vitin 1986 Dr.DRe u marta me Nicole Threatt ish-gruan e lojtarit te njour te NBA-se Sedale Threatt. Ata tani kane dy fëmije se bashku, djalin i cili quher Truth (lindu me 1997) dhe vajzën Truly (lindur me 2001).