Jump to content

Dragon Ball Super: Super Hero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dragon Ball Super: Super Hero
Regjia ngaTetsuro Kodama
Skenari ngaAkira Toriyama
Bazuar nëDragon Ball nga Akira Toriyama
ProdhuesiNorihiro Hayashida
Luajnë
MuzikaNaoki Satō

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaToei Company
Data e publikimit
11 qershor 2022
Kohëzgjatja
99 minuta[1]
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi¥1,274 miliardë ($9.45 milion)

Dragon Ball Super: Super Hero (Japonisht: ドラゴンボールStampa:Ruby スーパーヒーロー Doragon Bōru Sūpā Sūpā Hīrō) është një film japonez i arteve marciale të animuar me kompjuter me fantazi/aventurë i vitit 2022, me regji nga Tetsuro Kodama, prodhuar nga Toei Animation dhe shkruar nga krijuesi i serisë Dragon Ball, Akira Toriyama. Është filmi i njëzetë i parë artistik Dragon Ball në përgjithësi, i katërti i prodhuar me përfshirjen e drejtpërdrejtë të Toriyama, i dyti që mban markën Dragon Ball Super dhe i pari që prodhohet kryesisht duke përdorur animacion 3D.[2][3]

Vendosur në një moment pas Galactic Patrol Prisoner Saga dhe me sa duket si vazhdimësi e Granolah Survivor Saga, filmi ndjek Gohanin dhe Pikolon teksa ata shkojnë në një mision për të shpëtuar botën nga Ushtria Red Ribbon të sapo reformuar. Fillimisht ishte caktuar për publikim në Japoni më 22 prill 2022, por në vend të kësaj u publikua më 11 qershor për shkak të një ndërhyrjeje të paautorizuar në rrjet në Toei Animation.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë kohë më parë, ekzistonte një organizatë e keqe e njohur si Ushtria Red Ribbon të udhëhequr nga Komandanti Red. Ndonëse në dukje u mundën nga fëmija i vogël Goku, kryeshkencëtari i tyre, Dr. Gero, u arratis dhe shumë vite më vonë ishte përgjegjës për krijimin e Androidëve dhe Sellit. Magenta, djali i komandantit Red, e ka kaluar kohën e tij duke shpresuar të sjellë kthimin e Ushtrisë Red Ribbon, duke përdorur Red Pharmaceuticals si front. Ai dhe komandanti i tij i dytë Karmine mësojnë për Dr. Hedo, nipin e Dr. Gero.

Ndërsa Karmine futet me makinë në kompleksin Fjongo e Kuqe, i fshehur nën një liqen holografik, ai nuk arrin të vërejë se po ndiqet nga Hachimaru, roboti spiun i Dr. Hedo. Karmine i jep Magentës një prezantim video mbi Dr. Hedo i paaftë për të gjetur punë të qëndrueshme për shkak të kërkimeve shqetësuese që përfshin ringjalljen e njerëzve të vdekur më parë dhe përdorimin e tyre për të drejtuar një dyqan komoditeti për të në mënyrë që të grumbullojë fondet e kërkimit, një krim që e lë atë të burgosur. Magenta dhe Karmine vendosin ta takojnë atë jashtë burgut pas lirimit të tij.

Dr. Hedo lirohet nga burgu, i veshur me një kostum të stilit superhero dhe takon Karmine dhe Magenta, të cilët hipin në një makinë dhe e ftojnë brenda. Ai zbulon se tashmë e di se kush janë ata, duke përdorur robotin e tij spiun për t'i ndjekur që atëherë. Karmine erdhi fillimisht rreth burgut. Magenta propozon që Dr. Hedo të vijë të punojë për ta, megjithëse ai heziton, duke e ditur që Red Pharmaceuticals është fshehurazi Ushtrisë së Fjongos së Kuqe, lidhja e gjyshit të tij me organizatën që shkakton telashe për veten dhe prindërit e tij. Si një fans i superheronjve, ai gjithashtu kundërshton planet e tyre për dominimin e botës. Karmine përpiqet të kërcënojë Hedon me një armë, por Hedo zbulon se i është injektuar vetes serum që e ka forcuar lëkurën e tij për të përballuar një shkallë të caktuar tronditjeje. Përveç kësaj, Hachimaru, i cili jeton në një ndarje në dorezën e tij, mbart një helm vdekjeprurës. Magenta i bën thirrje ndjenjës së tij të heroizmit dhe e informon atë se ata besojnë se Korporatën e Kapsulës po shërben si selia për një koleksion alienësh të vendosur në vetë dominimin e botës dhe se androidët dhe Cell ishin pjesë e një plani për t'i ndaluar ata. Ai i tregon Hedo pamjet e Trunksit të së ardhmes duke vrarë Frizën dhe Hedo pranon t'i ndihmojë ata dhe të kontribuojë në kërkimin e tij në krijimin e superheronjve më të mirë të androidit.

Gjashtë muaj më vonë, Pikolo stërvit Panin trevjeçar në pyll afër shtëpisë së tij. Pan dëshiron të mësojë se si të fluturojë, por aktualisht nuk është në gjendje ta bëjë këtë. Pikolo i thotë të mos shqetësohet dhe do t'i vijë natyrshëm me kalimin e kohës. Pan pyet nëse është e vërtetë që babai i saj mund të ishte vërtet më i fortë se gjyshi i saj Goku, pasi ajo kurrë nuk e ka parë Gohanin të luftojë. Pikolo thotë se ai mund të jetë, por ai nuk është aq i sigurt për të për momentin. Pan shkon në kopshtin e fëmijëve dhe Pikolo kthehet në shtëpinë e tij.

Pikolo merr një telefonatë nga Videl duke i kërkuar që të marrë Panin pas kopshtit, pasi ajo është e zënë duke përgatitur shkollën e saj të arteve marciale për një turne dhe Gohan është i zënë me kërkimin e tij. Pikolo i bën një vizitë Gohanit në shtëpinë e tij dhe e pyet pse ai nuk mund të shkojë të marrë Panin. Gohan flet se sa i zënë është dhe përpiqet të shpjegojë kërkimin e tij, por Pikolo nuk është i interesuar, përkundrazi e pyet nëse kërkimi i tij është më i rëndësishëm se familja dhe i lutet të stërvitet në rast se e keqja do të shfaqej përsëri. Gohan, largohet nga ideja, duke shpallur se gjërat do të jenë në rregull pasi Goku dhe Vexhita janë përreth. Piccolo godet me grusht Gohanin, i cili e bllokon, por Piccolo e godet në bark me një goditje tjetër. Ai i ndërron rrobat e Gohanit në pelerinën tradicionale të peshuar me Gohanin duke u rrëzuar nga presioni. Pikolo e inkurajon që ta lërë atë dhe pranon të marrë Panin.

Pikolo kthehet në shtëpi dhe fillon të meditojë kur ai është papritmas nga Gamma 2. Ai e kupton që Gamma është një android dhe vëren logon e Fjongos së Kuqe. Gamma 2 i thotë Pikolos se ai u dërgua atje në një mision për të nënshtruar Namekianin, por vendos ta vrasë atë. Të dy zihen dhe Gamma 2 beson se ai ka vrarë Pikolon dhe largohet. Piccolo, sapo ka arritur të shmangë sulmin e Gamma 2 dhe të rrëshqasë në pluhur, ndjek androidin përsëri në bazën Red Ribbon. Atje Pikolo nënshtron një roje dhe i vjedh uniformën për ta përdorur si maskim.

Pikolo gjen rrugën e tij në një dhomë kontrolli ku Magenta, Karmine, Dr. Hedo dhe dy Gammat po mbajnë një takim, së bashku me një numër ushtarësh që qëndrojnë roje. Gamma 1 dënon Gamma 2 që nuk konfirmoi trupin e vdekjes së Pikolos dhe zbulon përmes pamjeve të kamerës se ai u largua. I zemëruar për këtë, Magenta thotë se nëse ky gabim zbulon identitetin e tyre tek armiku, ata do të duhet të shpejtojnë planet e tyre. Ai urdhëron doktor Hedo të përfundojë punën e tij në "Cell Max", por Hedo këmbëngul që dy Gamma mund ta përfundojnë punën vetë. Ai gjithashtu heziton ta aktivizojë atë pasi sistemi i tij i kontrollit nuk ka përfunduar, që do të thotë se ai mund të kthehet lehtësisht kundër tyre. Duke dëgjuar bisedën për Sell Maksin, Pikolo ikën për të kontaktuar Bulmën me telefon. Ai pyet nëse Goku dhe Vexhita janë afër, por ata janë duke u stërvitur me Birusin. Ai i kërkon Bulmës të kontaktojë Whis. Ndërsa pret ai shkon në kullën e Korin për të blerë disa fasule Senzu.

Në Planetin e Birusit, Broli dhe Goku janë të angazhuar në një ndeshje stërvitore. Kur Broli fillon të tërhiqet, Goku i kërkon të tërhiqet që të mos vrapojë i shfrenuar. Ndërkohë Vexhita shfaqet duke medituar dhe i shpjegon Gokut se kjo është një formë stërvitjeje. Ai pyet nëse Goku e vuri re që në Turneun e Fuqisë, hendeku midis Jirenit dhe fuqisë së tyre mund të mos ishte aq i madh në kuptimin tradicional. Megjithatë, Xhiren ishte në gjendje të kursente të gjithë energjinë e tij për raste të veçanta sulmi. Kjo e lejoi atë të jepte fuqi më të madhe sulmuese, duke kursyer gjithashtu forcën e tij. Vexhita fokusohet në aftësinë për të luftuar në të njëjtën mënyrë.

Whis duartroket Vexhitën për realizimin e kësaj dhe propozon një ndeshje stërvitore midis tre Saiyanëve, por Vexhita refuzon nëse Broli do të bashkohet, pasi të gjithë do të jenë në telashe nëse ai rrëmbehet. Ndërkohë, Birusi u zgjua nga një sy gjumë katër mujor dhe gjeti Lemonin, Çilain dhe Brolin që jetonin në planetin e tij. Goku thotë se kjo ishte mënyra më e mirë për ta mbajtur Brolin të sigurt nga Friza. Pasi shijoi ushqimin e Lemos dhe e gjeti Cheelai-n si tërheqës, ai vendos që ata mund të qëndrojnë. Ndërsa të tjerët hanë akullore, Broli shikon Gokun dhe Vexhitën. Gjatë ndeshjes, një vaskë akulloreje fluturon në krye të stafit të Whis, duke e penguar atë të vërejë thirrjen e Bulmës.

Në Tokë, Korin i jep Pikolos të vetmet dy fasule Senzu që ka. Pikolo merr një telefonatë nga Bulma, duke thënë se ajo nuk kishte fat të kontaktonte Whis. Me pak opsione të mbetura për të mbrojtur Tokën, Piccolo kujton Guru-në e Plakut të Madh që kishte zhbllokuar potencialin e Gohan dhe Krillin dhe fluturon deri në Dende për të pyetur nëse ai mund të kryejë një proces të ngjashëm për të. Dende thotë se nuk mundet pasi është shumë i ri, por përmirëson Dragon Balls për ta bërë këtë. Piccolo pyet veten nëse mund t'i mbledhë Topat e Dragoit në kohë, por Dende vëren se Bulma ka të ngjarë t'i ketë mbledhur tashmë. Piccolo shkon në Korporatën e Kapsulës për të takuar Bulmën.

Atje, Pikolo merr dëshirën e parë dhe bën që Shenron të zhbllokojë potencialin e tij latent, madje duke vënë në dukje se ai hodhi edhe një bonus. Bulma përdor dy dëshirat e tjera për ndryshime të vogla kozmetike përpara se të kuptojë tmerrësisht se ata mund të kishin përdorur një dëshirë për të sjellë Gokun dhe Vexhitën përsëri në Tokë. Kur Pikolo e dënon për këtë, ajo tregon se as ai nuk e kishte menduar dhe ai i mërzitur fluturon përsëri në selinë e Fjongos së Kuqe.

Të kthyer në bazë dhe të etur për të përshpejtuar planet e tyre, Magenta dhe Karmine hartojnë një plan për të joshur Gohanin më pas. Duke ditur se ai ka një vajzë, ata vendosin ta rrëmbejnë atë për ta joshur në bazë, për të shmangur zbulimin e tyre para publikut. Pikolo, ende me uniformën e tij Red Ribbon, del vullnetar për të shkuar në misionin për të rrëmbyer Panin pasi ai pretendon se është i njohur me të, duke qenë mbesa e famshme e zotit Satana. Pikolo çiftëzohet me një ushtar tjetër, #15, për misionin. Shifrat e Pikolos që përjetojnë një rrëmbim të inskenuar mund të jenë ajo që duhet për ta kthyer Gohanin në veprim.

Ushtari #15 mbërrin në kopshtin e fëmijëve të Panit, por ajo humbet menjëherë ndjenjat kur ai përpiqet të pretendojë se është atje për ta çuar në shtëpi. Ajo e njeh Pikolon nga kija e tij dhe ai e kthen atë dhe të pavetëdijshmin #15 në aeroplanin e Fjongos së Kuqe. Në bordin e avionit, Pikolo i zbulon asaj planin e tij dhe e dërgon në bazën e Fjongos së Kuqe. Pan shtiret terror në një regjistrim të përdorur për të joshur Gohanin dhe Piccolo dhe #15 shfaqen në shtëpinë e Gohanit për të dhënë mesazhin. Gohan nuk shqetësohet nga #15 që e mban në pikën e armës, por kur nxjerr pamjet e Pan. Gohan fluturon nga dritarja dhe futet në Super Sajan, duke krijuar një krater masiv që bën që shtëpia e tij të rrëzohet. Në panik, #15 kërkon falje dhe me mirësjellje i kërkon Gohanit të vijë, duke u siguruar që Pani të jetë i padëmtuar.

Gohani mbërrin në bazë dhe nxiton menjëherë drejt Panit, i cili po pret në majë të një kulle pas një turme ushtarësh, të lartë dhe Gammas. Gamma 1 ndërhyn dhe dy betejat me Gohanin janë në disavantazh edhe si Super Saiyan. Piccolo dhe Pan shtiren një performancë në të cilën ai sillet si një ushtar dhe e ngre atë për jakë dhe e kërcënon atë vetëm për t'u habitur kur Gamma proteston ndaj veprimeve të tij. Sidoqoftë, lëvizja e bën Gohanin të shkojë në "Potential Unleashed" ku ai fillon të fitojë dorën e sipërme.

Gamma 2 urdhërohet në luftë si rezervë, por Pikolo ndërhyn për ta ndaluar atë, duke përdorur formën e tij të re, të zgjuar. Gamma 2 zbulon se ai kishte akoma më shumë fuqi dhe e vendos Piccolo-n përsëri në këmbën e pasme. I mposhtur momentalisht dhe duke rënë në një të çarë në bazë, Piccolo kujton fjalët e Shenron për "hedhjen e një bonusi". Një sigil i bie në shpinë, lëkura e tij bëhet portokalli, antena i ngrihet dhe ai bëhet më i rëndë. Me këtë formë më të fortë, ai nxjerr Gamma 2 me një goditje të vetme.

Ndërkohë Pan fillon të lërojë ushtarët e Fjongos së Kuqe dhe me Magenta dhe Carmine që shohin Gammas të humbasin avantazhin e tyre, ata fillojnë të tërhiqen. E kërcënuar nga Pan, Carmine qëllon me armë në drejtim të saj, me Panin që shmang të gjitha të shtënat e tij. Të indinjuar nga veprimet e Carmine, Gammas më në fund e kuptojnë se u kishin rënë dhe e ndërprenë luftën e tyre me Gohan dhe Piccolo. Pan troket Carmine, ndërsa Magenta rrëshqet. Dr. Hedo shkon pas tij.

Beteja me sa duket ka përfunduar, të gjithë rigrupohen, tani me Gammas në tërheqje. Bulma mbërrin, pasi ka sjellë Trunks, Goten, Krillin dhe Android 18 si rezervë. Pikolo habitet kur sheh Goten dhe Trunks janë rritur aq shumë që nga takimi i fundit. Gohan vëren se Sajanët mbeten të vegjël derisa të arrijnë një moshë të caktuar, në të cilën pikë ata kanë një rritje radikale. Gohan pyet Pikolon për formën e tij të re dhe Piccolo vëren se Shenron ishte mjaft bujar me "bonusin" e tij. Gohani i kërkon t'i japë një emër dhe duke u thënë nga Gohani se ai ishte portokalli; ai vendos arbitrarisht për “Pickolon e portokalltë”.

Brenda bazës, Magenta përgatitet të zgjojë Cell Max. Kur Dr. Hedo përpiqet ta ndalojë, Magenta e qëllon dhe fillon të zhbëjë më shumë nga kufizimet e Cell Max. Dr. Hedo ngrihet duke i kujtuar për lëkurën e tij të ashpër dhe. Magenta zbulon se ai ka kaluar nëpër disa përmirësime, si dhe ka hequr kostumin e tij për të treguar trupin e përmirësuar kibernetikisht poshtë. Ai përgatitet të luftojë, por Hachimaru e godet në qafë, helmi i të cilit fillon ta vrasë. Magenta përdor momentet e tij të fundit për të zhbërë bllokimet përfundimtare në Cell Max i cili fillon të çlirohet nga dhoma e tij.

Qielli errësohet dhe Cell Max, një krijesë gjigante e kuqe që i ngjan Qelizës së formës së dytë me krahë, shpërthen poshtë bazës. Pikolo i hedh një fasule Senzu Gohanit, por ai nuk arrin ta kapë pa syze dhe ajo bie në një të çarë. Goten, Trunks, 18, Gammat, Pikolo dhe Gohan, të lodhur nga beteja e tij e mëparshme dhe të aftë për të shkuar vetëm në Super Saiyan, sulmohen në luftim kundër Sell Maksit, ndërsa Krillin qëndron përsëri me Pan dhe Bulma.

Gammat zbulon se Dr. Hedo kishte ndërtuar një dobësi në majën e kokës së Cell Max. Ata do të duhet të depërtojnë në të për ta vrarë. Me asnjë në gjendje të bëjë shumë përparim dhe Cell Max duke hequr supet madje edhe një top me rreze speciale nga Piccolo që synon drejtpërdrejt në pikën e tij të dobët, Goten dhe Trunks përpiqen të bashkohen. Ata rrëshqasin, duke prodhuar versionin e trashë të Gotenks. Gotenks përpiqet të shkojë në Super Saiyan por dështon. Pasi u godit me pinball nga Cell Max te disa personazhe të tjerë, ai godet me kokë Cell Max direkt në pikën e dobët, duke prodhuar disa të çara në kokën e Cell Max.

Gamma 2 planifikon të sakrifikojë veten për të dhënë goditjen përfundimtare, duke mbledhur të gjithë energjinë e tij nga lart dhe duke e kaluar veten përmes Cell Max. Me bashkëpunimin e pjesës tjetër të skuadrës, Cell Max vihet në një pozicion që Gamma 2 i ngarkuar të godasë, por ai bllokohet në sekondën e fundit, duke arritur vetëm t'i heqë krahun Cell Max. Për t'i shpëtuar shpërthimit që rezultoi, Pan më në fund mëson të fluturojë.

I tërbuar, Cell Max përpiqet të shkelë trupin e pajetë të Dr. Hedo dhe Gamma 2 të pavetëdijshëm, por Piccolo ndërhyn, duke u kthyer në formën e tij Piccolo Portokalli për të mbajtur këmbën e Cell Max. Krillin i kujton teknikën e tij të gjigantizimit nga Turneu i 23-të Botëror i Arteve Marciale dhe e inkurajon që ta përdorë atë. Pikolo bëhet një gjigant, por ende lufton kundër Cell Max. Piccolo i vendos shpresat e tij te Gohan, duke i thënë atij se ai do ta mbajë Cell Max-in në vend aq gjatë sa Gohan të marrë një sulm me fuqi të plotë në pikën e dobët. Ai i ofron Gohanit fasulen e fundit Senzu nga brezi i tij dhe përfshihet në një betejë të vështirë me mbështetjen e të tjerëve, ndërsa Gohan ngarkon fuqinë e tij.

Sell Maksi menaxhon një sulm që duket sikur ka vrarë Pikolon, duke bërë që Gohan të zgjohet duke kaluar Potencialin e tij të lëshuar në një formë të re me flokë të bardhë dhe irise të kuqe. Gohan përballon lehtësisht sulmin e Cell Max-it përpara se të kthejë një të tijin, duke e mposhtur atë. Cell Max fillon të ngarkojë një top masiv energjie, të cilin ai e rrëzon në një sulm të përqendruar. Piccolo shërohet dhe mban Cell Max në vend. Cell Max hedh topin e tij të energjisë dhe Gohan kryen një top me rreze speciale, duke kaluar në sulmin e Cell Max dhe kokën e tij. Cell Max bie në tokë dhe shpërthen, ndërsa grupi shpëton nga shpërthimi.

Pas kësaj, Pan shkon te Gohan dhe Piccolo të cilët kthehen në normalitet. Gohan dhe Pan përqafohen dhe Piccolo e uron Gohanin. Gohan vëren se edhe sikur babai i tij dhe Vexhita të ishin pranë, ata mund të mos kishin qenë në gjendje të mposhtnin Cell Max. Piccolo thotë se pikërisht për këtë është e rëndësishme që Gohan të qëndrojë i përgatitur. Gamma 2, e shteruar nga energjia, shpërbëhet ndërsa ora Dr. Hedo dhe Gamma 1. Piccolo thotë se në fund, Gamma 2 ishte vërtet një superhero. Dr. Hedo është penduar për veprimet e tij, duke e ditur se po përdorej dhe zgjodhi të mos kujdesej dhe ofrohet të dorëzohej në polici. Megjithatë, Bulma i ofron të penduarit Dr. Hedo dhe Gamma 1 vende në Capsule Corporation pasi serumi i lëkurës i Dr. Hedo mund të jetë i dobishëm në kërkimet kozmetike. Me kërcënimin e fundit të trajtuar, Pan fluturon me kënaqësi rreth të gjithëve.

Në një skenë post-credit, Vexhita dhe Goku janë të dy të rraskapitur nga lufta e tyre deri në atë pikë sa mezi lëvizin. Vexhita hedh një grusht të dobët ndaj Gokut, i cili më në fund rrëzohet, i ndjekur nga Vexhita. Vexhita e vëren me gëzim se më në fund fitoi. Birus ka rënë në gjumë ndërsa Çilai është i lumtur që lufta e tyre e shurdhër ka përfunduar më në fund, por Lemo dhe Broli të dy janë përlotur.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i personazhit Japonisht
Gohan Masako Nozawa
Goku
Goten
Pikolo Toshio Furukawa
Vegeta Ryō Horikawa
Pan Yūko Minaguchi
Videl
Krillin Mayumi Tanaka
Jaxhirobe
Bulma Aya Hisakawa
Trunks Takeshi Kusao
Androidi 18 Miki Itō
Broly Bin Shimada
Korin Ken Uo
Dende Aya Hirano
Shenron Ryūzaburō Ōtomo
Beerus Kōichi Yamadera
Whis Masakazu Morita
Çilai Nana Mizuki
Lemo Tomokazu Sugita
Sell Maksi Norio Wakamoto
Gamma #1 Hiroshi Kamiya
Gamma #2 Mamoru Miyano
Dr. Hedo Miyu Irino
Magenta Volcano Ōta
Karmine Ryōta Takeuchi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ドラゴンボール超 スーパーヒーロー TOHOシネマズ" (në japonisht). Marrë më 8 qershor 2022.
  2. ^ Raymond, Nicholas (9 nëntor 2021). "Dragon Ball Super: Why Super Hero's Animation Style Is So Divisive". ScreenRant (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2021.
  3. ^ Cao, Caroline (7 tetor 2021). "Dragon Ball Super: Super Hero shows off long-awaited trailer". Polygon (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2021.