Jump to content

Drazha Mihajlloviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Drazha Mihailoviqi

Dragoljub "Draža" Mihailović [1] (27 prill 1893 – 17 korrik 1946) ishte një gjeneral serb jugosllav gjatë Luftës së Dytë Botërore . Ai ishte udhëheqës i Detashmenteve çetnike të Ushtrisë Jugosllave (çetnikët), një lëvizje mbretërore dhe nacionaliste dhe forcë guerile e krijuar pas pushtimit gjerman të Jugosllavisë në 1941.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drazha Mihailoviq ka lindur në Ivanjica dhe është rritur në Beograd, Mihailović luftoi me dallueshmëri në Luftërat Ballkanike dhe Luftën e Parë Botërore . Pas rënies së Jugosllavisë në prill 1941, Mihailoviç organizoi çetnikët në Ravna Gora dhe u angazhua në luftën guerile përkrah partizanëveJosip Broz Titos kundër forcave pushtuese gjermane. Strategjitë e kundërta, dallimet ideologjike dhe mosbesimi i përgjithshëm i larguan ata, dhe nga fundi i vitit 1941 të dy grupet ishin në konflikt të hapur. Shumë grupe çetnike bashkëpunuan ose krijuan modus vivendi me fuqitë e Boshtit, gjë që së bashku me zhgënjimin britanik për mosveprimin e Mihailović-it çoi në zhvendosjen e aleatëve ndaj Titos në vitin 1944. Vetë Mihailović bashkëpunoi me Milan Nediq dhe Dimitrije Ljotić në fund të luftës.

Mihailović u fsheh pas luftës, por u kap në mars 1946. Ai u gjykua dhe u dënua për tradhti të lartë dhe krime lufte nga autoritetet komunisteRepublikës Popullore Federale të Jugosllavisë, dhe u ekzekutua me pushkatim në Beograd në korrik të po atij viti. Natyra dhe shtrirja e përgjegjësisë së tij për bashkëpunimin dhe masakrat etnike mbetet e diskutueshme. Në maj 2015, vendimi për denimin e Mihailovićit u anulua në apel nga Gjykata Supreme e Kasacionit të Serbisë, duke përmendur gjykimin dhe dënimin e tij si të motivuara politikisht dhe ideologjikisht.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Referred to by his supporters as Uncle Draža (Чича Дража, Čiča Draža)