Drejtoria Arsimore e Filadelfias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Selia e Drejtorisë Arsimore Filadelfia, selia administrative e distriktit (djathtas)

Drejtoria Arsimore e Filadelfias (en: School District of Philadelphia) është një drejtori arsimore që përfshin të gjita shkollat publike në qytetin e Filadelfias, Pensilvani[1]. E themeluar në 1818, ajo është drejtoria arsimore e tetë më e madhe në vend[2].

Bordi i drejtorisë arsimore u krijua në 1850 për të mbikqyrur shkollat në Filadelfia. Akti i Asamblesë më 5 prill, 1867 vendosi se Kontrollorët e shkollave publike në Filadelia duhet të emëroheshin nga gjyqtarët e Gjykatës së kërkesave të zakonshme. Kështu nuk u lejua më emërimi i tyre nga çdo lagje. Kjo u realizua në mënyrë që politika të distancohej nga drejtimi i shkollave[3].

Si përfundim, drejtimi i Drejtorisë Arsimore iu la një bordi të emëruar nga kryetari i bashkisë. Kështu vazhdoi deri në vitin 2001 kur drejtoria u morr në ngarim të shtetit dhe guvernatorit iu la e drejta të emëronte një shumicë prej pesë anëtarësh në Komisionin e Reformuar Arsimor.[4][5]

Shkolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjimnaze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Overbrook High School
South Philadelphia High School
West Philadelphia High School
 • Audenried High School
 • John Bartram High School
 • Charles Carroll High School
 • Thomas A. Edison High School
 • Samuel Fels High School
 • FitzSimons High School for Boys
 • Frankford High School
 • Benjamin Franklin High School
 • Horace Furness High School
 • Germantown High School
 • Simon Gratz High School
 • Kensington High School Complex
 • Martin Luther King High School
 • Robert E. Lamberton High School
 • Abraham Lincoln High School
 • Northeast High School
 • Olney High School Educational Complex
 • Overbrook High School
 • William Penn High School
 • The Young Women’s Leadership School at E. Washington Rhodes High School
 • Roxborough High School
 • William L. Sayre High School
 • South Philadelphia High School
 • Strawberry Mansion High School
 • University City High School
 • Roberts Vaux High School
 • George Washington High School
 • West Philadelphia High School
 • Paul Robeson High School for Human Services
 • Academy at Palumbo
 • William W. Bodine High School for International Affairs
 • CAPA - Philadelphia High School for Creative and Performing Arts
 • Carver High School for Engineering and Science
 • Central High School
 • Franklin Learning Center
 • Northeast Medical, Engineering, and Aerospace Magnet
 • Northwest Parkway High School for Peace and Conflict Resolution
 • Parkway Center City High School
 • Parkway West High School
 • Philadelphia High School for Girls
 • Science Leadership Academy
 • Walter Biddle Saul High School for Agricultural Sciences
 • Edward Bok Technical High Schools
 • Communications Technology High School
 • Murrell Dobbins Technical High School
 • Stephen A. Douglas High School
 • High School of the Future
 • Lankenau High School
 • Jules E. Mastbaum Technical High School
 • Motivation High School
 • Paul Robeson High School for Human Services

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Contact Us." School District of Philadelphia. Retrieved on March 31, 2010.
 2. ^ "Philadelphia School District - About Us". Philadelphia School District. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 maj 2007. Marrë më 2007-02-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Edmunds, Franklin Davenport (1917). "The Public School Buildings of the City of Philadelphia from 1853 to 1867". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Rieser, Len. "Analysis: do Philadelphians still have a voice at the School District? Understanding the state takeover of Philadelphia's schools". University of Pennsylvania, Graduate School of Education. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shkurt 2012. Marrë më 2007-02-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Favro, Tony. "US mayors are divided about merits of controlling schools". citymayors.com. Marrë më 2007-02-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Distrito Escolar de Filadelfia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 39°57′40″V 75°09′43″P / 39.96101°V 75.161986°P / 39.96101; -75.161986