Dressrosa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dressrosa (ドレスローザ Doresurōza) është një ishull dhe mbretëri në Botën e Re dhe një nga 20 mbretëritë e Qeverisë BotëroreOne Piece. Ishulli fillimisht u sundua nga Familja Donquixote, por ata u zhvendosën në Mary Geoise dhe u zëvendësua nga Familja Riku.

Dressrosa është një nga njëzet mbretëritë që ishin përgjegjës për themelimin e Qeverisë Botërore pas disfatës së Mbretërisë së Madhe. Ajo është e vendosur në Botën e Re.

Vendi është i njohur për fushat e luleve, ushqimin e saj, gratë e pasionuara dhe kolosenë e saj të betejës. Gratë vendase janë të prirura për aktet e dhunshme të xhelozisë, duke çuar në një shkallë të lartë të krimit në vend. Banorët e vendit besojnë gjithashtu se "zanat" jetojnë gjithashtu në vend, duke marrë gjërat personale të njerëzve dhe duke i trajtuar ato si "oferta", sipas vetë banorëve.

Gjatë sundimit të Donquixote Doflamingo, lodrat e gjalla u prezantuan në vend, duke u përzier natyrshëm me popullsinë lokale.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arkitektura e Dressrosës është e frymëzuar nga ndërtesat spanjolle. Ndërtesat duket të jenë shumëngjyrëshe dhe ekstravagante, dhe shumë prej tyre kanë modele të valëzuara dhe çati me çati. Gjatë sundimit të Riku Dold III, 10 vjet më parë, arkitektura e ndërtesave ishte më e thjeshtë dhe më e ngjashme me ato rurale, me disa prej tyre duke treguar të çara dhe arna. Ky ndryshim i dukshëm në arkitekturë mund të shpjegohet me fitimin e papritur të pasurisë së Dressrosa të fituar gjatë sundimit të Donquixote Doflamingo. Disa ndërtesa u vunë re të jenë mjaft të vështira për të mos u prerë nga vargjet e Doflamingo's Birdcage.

Korrida Koloseum, një nga atraksionet kryesore të Dressrosës, duket të jetë i bazuar në kolosenë e lashtë romak. Është ndërtesa më e madhe në Dressrosa, e tmerrshme mbi të gjitha ndërtesat e tjera, dhe duke u rivalizuar vetëm nga Fabrika SMILE. Megjithatë, ajo është e pakënaqur nga Pallati i Mbretit, që ndodhet pranë tij.

Hyrja e Shtëpisë së Lodrave, e vendosur në bazën e Pallatin e Mbretit, duket se është bërë nga blloqe ndërtimi gjigante. Brendësia e tij është zbukuruar me disa lodra jo të gjalla.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën sundimin e familjes Donquixote 900 vjet më parë, ishulli ishte shumë i pasur, por shpenzimet të punës së skllevërve të bërë nga xhuxhat. Kur familja Riku mori përsipër dhe xhuxhat u lirua, vendi humbi disa nga ato pasuri, por ajo njihej gjithashtu për paqen e saj të pashembullt. Në ndëshkimin për t'u çliruar, xhuxhat rritën disa bimë dhe lule rreth gjithë ishullit.

10 vjet më parë, gjatë mandatit të tij si Shichibukai, Doflamingo erdhi në Dressrosa dhe përmbysi familjen mbretërore Riku. Ai ishte në gjendje të ngjitej në fron për shkak të koncesioneve dhe faljeve të dhëna atij me besnikërinë e tij ndaj Qeverisë Botërore. Si i tillë, kështjella mban Jolly Roger të tij dhe Piratët e Donquixote përdorin ishullin si bazën e tyre.

Me një anëtar të familjes Donquixote përsëri në pushtet, 500 xhuxha u kapën dhe u detyruan të punonin në Fabrikën SMILE të Doflamingo. Vendi u kthye në një shtet të pasur, jo ndryshe nga ajo që dikur kishte nën sundimin e familjes Donquixote shekuj më parë.

Doflamingo gjithashtu mori Sugar e cili ka fuqinë për t'i kthyer njerëzit në lodra të gjalla, duke fshirë të kaluarën e tyre dhe duke i bërë njerëzit të afërt të harrojnë se kush ishin. Ai gjithashtu krijoi dy ligje të ndjekura në mënyrë strikte: çdo qytetar nuk duhet të lëngojë jashtë shtëpive të tyre me anë të mprehtë të mesnatës dhe njerëzit dhe lodrat nuk duhet të hyjnë në shtëpitë e njëri-tjetrit.

Pas Incidentit të Punk Hazard, Doflamingo në mënyrë të rreme hoqi dorë nga marrëveshja e tij me Qeverinë Botërore, së bashku me privilegjet e tij si Shichibukai dhe statusi i tij si mbret, supozohej se u abdikua, duke shkaktuar një trazirë. Kjo u korrigjua kur CP-0 erdhi së bashku për të raportuar falsifikimin e qytetarëve, duke i qetësuar ata. Në të njëjtën kohë, Ekuipazhi i Kapelës prej Kashte, Kin'emon, Momonosuke, dhe Trafalgar Law ishin në rrugën e tyre për të Dressrosa për të shkatërruar fabrikën SMILE. Franky, në veçanti, u takua me Soldier Thunder, i cili është pjesë e një organizate që dëshiron të shkatërrojë jo vetëm fabrikë, por edhe tërë mbretërinë Dressrosa.

Me humbjen e Sugar, të gjitha lodrat u kthyen në normale, si dhe rikthimin e kujtimeve të njerëzve. Kjo përfshinte Thunder Soldier i cili, pasi u kthye në Kyros, preu kokën e Doflamingos. Pjesa tjetër e mbretërisë shkoi në kaos, me të gjithë qytetarët duke u kthyer kundër Doflamingos.

Pas disfatës së Sugar, Doflamingo luajti kartën e tij të fundit: Birdcage (Kafazin e Zogjve). Duke përdorur aftësinë e tij, ai krijoi një kupolë strumbujsh që rrethonin ishullin, duke parandaluar ikjen dhe komunikimin në botën e jashtme. Në të njëjtën kohë, Pika e përdori aftësinë e tij për të ndryshuar pamjen e ishullit, duke ulur pllajën qendrore, duke e çuar Fabrikën SMILE mbi tokë dhe duke ngritur Kodrën e Luleve dhe pallatin edhe më të lartë, duke vendosur skenën për lojën e gjuetisë së Doflamingo, një strategji i hartuar nga Doflamingo me qëllim që ta kthente shumicën e popullsisë kundër armiqve të tij ndërsa shërbeu gjithashtu si zgjedhje metaforike.

Loja përfshiu gjuetinë e dymbëdhjetë individëve që kishin zemëruar Doflamingu para se të ngrihej Birdcage. Njerëzit kishin zgjedhjen që të shkonin pas vetë Doflamingo ose të gjuanin ato 12 kriminelë për t'i dhënë fund lojës së Doflamingos, e cila përndryshe nuk do të kishte kaluar kurrë. Shpërblime të mirat u dhanë gjithashtu si një nxitje shtesë për gjuetarët që të ndjekin objektivat, me vlerat e tyre duke u lidhur me numrin e yjeve që i atribuohen secilit individ në fjalë.

Doflamingo filloi betejën duke përdorur Parasite për t'i kontrolluar njerëzit dhe disa marinarë që t'i ndiqnin kriminelët. Franky kishte misionin për ta shkatërruar Fabrikën Smile, por u ndalua nga Senior Pink. Me mposhtjen e Senior Pink, Franky shkatërroi me sukses Fabrikën Smile. Marinarët ishin pas piratëve, por u ndaluan nga shefi i stafit të Ushtrisë Revolucionare Sabo.

Në fund Luffy dhe Law u përballën me Doflamingo dhe Trebol. Megjithatë, pas disa goditjeve në Doflamingo, Luffy u pengua nga Bellamy, duke lënë Law për t'u përballur me mbretin dhe me ekzekutivin e tij. Duke besuar se fitorja e tij është e sigurtë duke 'mposhtur' Law, Doflamingo vendos të nxisë "lojën e tij të fundit" dhe fillon kontraktimin e Birdcage me qëllim të vrasjes së të gjithëve në ishull që e njeh fshehtësinë e tij brenda një ore. Ndërsa Luffy përsëri përballet me Doflamingo, zbulohet se humbja e Law ishte në fakt një rrëmujë e mençur për të krijuar një hapje për sulmet e tij të fundit, shkatërruese dhe fatale, të cilat e lanë të palëvizur Kirurgun e Vdekjes. Megjithatë Doflamingo ende arriti të qëndrojë, duke e lënë atë në Luffy për t'u përballur me Shichibukai. Për fat të mirë, Law arriti të vendosë një plagë të vdekshme në Trebol pavarësisht nga gjendja e tij e paaftë. Pasi Trebol u përpoq dhe nuk arriti të merrte Law me të, Luffy shpejt e la Kirurgun e Vdekjes me aleatët e tij.

Birdcage vazhdoi ngadalë të ngushtë, duke shkatërruar gjithnjë e më shumë ndërtesa në këtë proces. Luffy luftoi Doflamingo, edhe pse sulmet e tij nuk ishin aq të efektshme sa duhet për të ushtruar presion ndaj Shichibukai, gjë që e çoi atë për të aktivizuar Gear Fourth. Shpejtësia dhe fuqia e madhe dërguan Doflamingon që fluturonte nga çatia e pallatit dhe u rrëzua në disa ndërtesa. Megjithatë, Doflamingo nuk ishte ulur për numërimin, dhe ai përdori aftësitë e tij të zgjuara të frutave të detit për të kthyer ndërtesat në varg dhe sulmoi Luffy. Birdcage po fillonte të kapte qytetarët më të dobët, por Riku u dha një fjalim të zjarrtë që nxiti shpirtrat e tyre dhe i inkurajoi ata të vazhdonin të konkurrojnë. Ndërkohë, Zoro, Kin'emoni dhe Kanjuro u drejtuan drejt Birdcage me qëllim të ndalimit të saj, dhe Luffy arriti një goditje vendimtare në Doflamingo, duke shkaktuar që ai të rrëzonte në pallat.

Megjithatë, Doflamingo ende nuk u rrëzua, dhe Luffy humbi aftësitë e tij të Gear Fourth. Doflamingo dhe Jesus Burgess u përpoqën të përfitojnë nga kjo duke vrarë Luffy, por Sabo kapi Burgess, dhe ata kishin një betejë masive që shkatërroi më shumë nga ajo që kishte mbetur nga qyteti. Gatz nga Korrida Koloseum si dhe disa gladiatorë erdhën për të ndihmuar Luffy duke u përballur me Doflamingo ndërsa Luffy rifitoi Ambicien e tij të Armatimit. Megjithatë, Doflamingo lehtësisht i masakroi ata dhe në një gjendje të zemërimit bëri që Birdcage tkurret më shpejt. Megjithatë, pothuajse të gjithë në Dressrosa vendosën të ndihmonin Zoro-n në mbajtjen e Shpellës së Zogjve dhe ata shkurtimisht ia dolën mbanë ta ndalnin. Kjo i lejoi Luffy kohë të mjaftueshme për të rifituar Hakiun e tij dhe për t'u përballur përsëri me Doflamingon, dhe më në fund e mposhti Doflamingon me një grusht gjigant, duke e zhdukur Birdcage.

Fundi i tiranisë së Doflamingos i detyroi të gjithë në Dressrosa të brohorisnin me lumturi, dhe pavarësisht se gati gjithë qyteti u reduktua në rrënojat, gjithkush ishte ende i lumtur pasi më në fund ishin të lirë.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fjala “Dressrosa” do të “fustanë me ngjyrë roze” në shumë gjuhë latine.
 • Dressrosa frymëzon nga vendi në jetën reale të Spanjës, veçanërisht komunitetet autonome të Andaluzisë dhe Katalonjës, siç dëshmohet nga arkitektura, veshjet, valltarët flamenco, ushqimi si paella (tipike nga Komuniteti i Valencias), gazpacho (tipike nga Andaluzia), dhe terminologjinë spanjolle. Arkitektura e pranishme në Dressrosa është e ngjashme me stilin e Parkut Güell, një kompleks kopshti në Barcelonë i projektuar nga Antoni Gaudi. Vrasjet e pasionuara që janë aq të zakonshme në Dressrosa janë gjithashtu të zakonshme në letërsinë spanjolle, veçanërisht gjatë epokës romantike në fillim të shekullit të 19-të. Së fundi, emrat e tre qyteteve dhe rajoneve të veçanta në Dressrosa bazohet në qytetet spanjolle: Balsa (nga Barcelona), Sevio (nga Sevilja) dhe Carta (nga Kartagjena).
  • Familja Donquixote, që herë pas here ka sunduar mbi Dressrosa, është emëruar pas protagonistit titullar të Don Kishoti i Mançës, i cili është padyshim romani më i njohur spanjoll.
  • Peshku luftarak i lindur në ishull duket sikur i ngjan demave, si në pamjen ashtu edhe në temperamentin. Ndeshja e demave është një sport i përbashkët në Spanjë.
  • Zbavitja në Dressrosa gjithashtu është frymëzuar nga kultura e Perandorisë Romake, pasi ajo përmban një Koloseum të madh ku gladiatorët do të luftonin për vdekje për zbavitjet e spektatorëve.
  • Qytetarët që transformohen në lodra dhe që kujtimet e ekzistencës së tyre fshihen nga qytetarët njerëzorë, është e ngjashme me atë se si vendet në të kaluarën i heqin "elementët e padëshiruar" nga shoqëria, duke i kthyer ato në jo-njerëz, të cilët në mënyrë efektive pushojnë së ekzistuari. Spanja nën Franco ishte një nga vendet që përdorte metoda të tilla.
  • Fjala "corrida" nga Corrida Coliseum nënkupton aktivitetin e ndeshjes së demave, tipike nga Spanja.