Jump to content

Dritat e qytetit (1931 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skenë nga Dritat e qytetit.

Dritat e qytetit është një film i heshtur nga Çarli Çaplin i realizuar në vitin 1931. Filmi i tij i fundit i heshtur, është si një lamtumirë për një kohë shumë të dashur për të. Do të realizojë dhe filmin Kohë moderne pas 5 vitesh, por me Kohë moderne ai do të përdorë zë në film.

I perceptuar nga shumë regjozorë të tjerë si një film poezie dhe melankonie, gjithashtu si filmi më i mirë i Çaplin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një endacak dhe i pastrehë, përpiqet të integrohet në jetën e industrializuar të shoqërisë së kohës, me ndihmën e një gruaje të re, gjithashtu të pastrehë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Charli Caplin-Dritat e qytetit". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)