Duarshtrëngimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dy njerëz në një shtrëngim duarsh

Një shtrëngim duarsh është një ritual i shkurtër në të cilën dy njerëz kapin duart e njëjta të njëri-tjetrit, në shumicën e rasteve të shoqëruar nga një lëvizje lart-poshtë.

Duke përdorur dorën e djathtë në përgjithësi konsiderohet si rregulla e duhur e mirësjelljes. Zakone të ndryshme rreth duarshtrëngimeve janë specifike për kulturat. Kulturat e ndryshme ka gjasa që më shumë ose më pak të shtrëngojnë duart, ose mund të ketë zakone të ndryshme të ndryshme rreth asaj se si ose kur duhet të shtrëngohen duart. Duarshtrëngimet janë të njohura për përhapjen mikrobeve.[1][2][3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hera dhe Athena duke shtrënguar duart, fundi i shekullit të V-të para Krishtit, Muzeu i Akropolisit, Athinë.

Rrënojat arkeologjike dhe tekstet e lashta tregojnë se duarshtrëngimi ishte praktikuar në Greqinë e lashtë që më shekullin e V para erës sonë; një paraqitje e dy ushtarëve që shtrëngojnë duart mund të gjendet në pjesë të mbishkrimeve prej guri të varrezave të shekullit të V-të pes në e Museun Pergamon, Berlin (mbishkrimi SK1708)[4][burim jo i besueshëm?] dhe mbishkrime të tjera varrezash siç është një nga shekulli i IV pes që paraqet Thraseas dhe gruan e tij Euandria duke shtrënguar duart.[5] Shtrëngimi i duarve është menduar nga disa të ketë origjinën si një gjest paqeje duke demonstruar se dora nuk mban armë.[6][7][8]

Zakonet bashkëkohore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Los Angeles Times (28 korrik 2014). "Fist bumps, high-fives spread fewer germs than handshakes, study says". latimes.com (në anglisht). Marrë më 7 qershor 2015.
  2. ^ ABC News. "Attention Germaphobes: A Less Icky Alternative to the Handshake". ABC News. Marrë më 7 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fist bump can pound out flu transmission". Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2011. Marrë më 17 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Thomas, Chris (27 gusht 2009). "Handshake – Priest and two soldiers, 500BC. Pergamon Museum Berlin (SK1708)". Picasa Web Albums. Google. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2012. Marrë më 4 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Busterson, Philip A. Social Rituals of the British. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Dear Uncle Ezra – Questions for Tuesday, April 3, 2007". Cornell University. 3 prill 2007. Question 8. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2011. Marrë më 4 shtator 2011. There are many conflicting theories about the origin of the handshake. It seems that the most common one involves the evidence of the lack of a weapon in the right hand, which normally bears a weapon. It is shown to be empty by its connectedness to the opposite person's hand. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[nevojitet citimi i plotë]
  7. ^ Evergreen.edu 4 December 2002 Arkivuar 16 qershor 2011 tek Wayback Machine[burim jo i besueshëm?]
  8. ^ csun.edu −28 August 2002[burim jo i besueshëm?]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]