Duran Çetin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Kutia Shkrimtar

Duran Çetin (lindur më 15 shkurt 1964, në Konia (Turqi) është shkrimtar turk i tregimeve dhe novelave.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duran Çetin lindi në fshatin Apasaraycık, në rrethin e Cumra, në Konia, Turqi. Shkollën fillore e kreu në fshatin e tij, ndërsa pastaj vazhdoj shkollimin në Shkollën e Mesme Profesionale Fetare İmam Hatip Lisesi) në Çumra në vitin 1981. Ai u diplomua në Fakultetin e Teologjisë në Universitetin Selçuk në vitin 1986. Tregime dhe artikuj e tij janë botuar në Edebiyat Otağı, Berceste, Yeni KARDELEN, Biri Çağrı, Müsvedde, Yedi İklim, Dergah, Hece dhe gazetat lokale. Gjithashtu ato janë botuan në webfaqet e internetit si edebistan.com, hikayeler.net, etj.

Artikulli i tij i parë "İki Eylul" u botua në gazetën lokale të Eskisehir në vitin 1990. Ai ka përgatitur dhe paraqur programe në radio në fusha të ndryshme. Ai tani përgatit dhe prezanton programin "Our Culture world" në KONTV

Duran Çetin është anëtar i bordit të "Shoqatës së Shkrimtarëve Turq" në Konia.

Krijimtaria në turqisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Bir Adım Ötesi, Beka Yayınları, Stamboll,2002,
 2. Yolun Sonu, Beka Yayınları, Stamboll, 2004,
 3. Portakal Kızım, Beka Yayınları, Stamboll, 2005,
 4. Toprak Gönüllüler, Beka Yayınları, Stamboll, 2008,
 5. Portakal Kızım Sadece Ben, Beka Yayınları, Stamboll, 2010,
 6. Cüneyt, Beka Yayınları, Stamboll, 2012,
 7. Tebessüm Öğretmen ve Öğrencileri, Nar Yayınları, Stamboll, 2012,
 8. Muhteşem Yükseliş, Karatay Akademi Yayınları, Konia, 2013,
 9. Çılgın Okul, Beka Yayınları, Stamboll, 2013,

Tregime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Bir Kucak Sevgi, Beka Yayınları, Stamboll, 2000,
 2. Güller Solmasın, Beka Yayınları, Stamboll, 2000,
 3. Kırmızı Kardelenler, Beka Yayınları, Stamboll, 2003,
 4. Sana Bir Müjdem Var, Beka Yayınları, Stamboll, 2006,
 5. Gözlerdeki Mutluluk, Beka Yayınları, Stamboll, 2007,
 6. Minik Göl, Koski Yay, Konia, 2009,
 7. Büyük Ödül, Beka Yayınları, Stamboll, 2009,
 8. Balkondaki Adam, Beka Yayınları, Stamboll, 2009,
 9. Kül Yığını, Beka Yayınları, Stamboll, 2010,
 10. Bir Yudum Şehir, Meram Belediyesi Kültür Yayınları, Konia, 2011
 11. Bekleyiş, Meram Belediyesi Kültür Yayınları, Konia, 2011

Fabula[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Gökkuşağı Yolculuğu, Gonca Yayınları, Stamboll, 2010,
 2. Macera Peşinde, Nar Yayınları, Stamboll, 2012,

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. kimkimdir.gen.tr (turqisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]