Dyqani i madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dyqan i madh)
Bon Marché, Paris - pamje e brendshme.

Një supermarket apo dyqan i madh është një ndërmarrje me pakicë që ofron një gamë të gjerë të mallrave të konsumit në zona të ndryshme të dyqanit, çdo zonë ("departament") e specializuar në një kategori produkti. Në qytetet e mëdha moderne, dyqani i mallrave bëri një pamje dramatike në mesin e shekullit të 19-të dhe riformoi përgjithmonë zakonet e blerjeve dhe përkufizimin e shërbimit dhe luksit. Zhvillime të ngjashme ishin duke u zhvilluar në Londër (me Whiteleys), në Paris (Le Bon Marché) dhe në Nju Jork (Stewart's).

Sot, departamentet përfshijnë shpesh sa vijon: veshje, kozmetikë, bëjeni vetë, mobilje, kopshtari, pajisje, pajisje shtëpiake, pajisje shtëpiake, bojëra, mallra sportive, produkte tualeti dhe lodra. Për më tepër, ndonjëherë përfshihen linja të tjera produktesh si ushqimi, librat, bizhuteritë, elektronika, shkrimi, pajisje fotografike, produkte për fëmijë dhe produkte për kafshët shtëpiake. Klientët në përgjithësi kontrollojnë pranë pjesës së përparme të dyqanit në dyqanet me zbritje, ndërsa dyqanet tradicionale të nivelit të lartë përfshijnë sportelet e shitjeve brenda secilit departament. Disa dyqane janë një nga shumë brenda një zinxhiri më të madh të shitjes me pakicë, ndërsa të tjerët janë shitës të pavarur.

Që nga vitet 1980, ata kanë qenë nën presion të madh nga zbritjet dhe janë nën presion edhe më të madh nga faqet e tregtisë elektronike që nga vitet 2000.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]