East Moline, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
East Moline, Illinois
qytet
noform
Vendndodhja
East Moline, Illinois is located in SHBA
East Moline, Illinois
East Moline, Illinois

Koordinatat: 41°30′43″V 90°26′7″P / 41.51194°V 90.43528°P / 41.51194; -90.43528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Rock Island County
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 21302 banorë (2010)
 •  aglomerati 381,342 (134th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1903
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Koordinatat 41° 30′ 43″ Veri

90° 26′ 7″ Perëndim

East Moline, Illinois është një qytet në qarkun Rock Island Countyshtetit federal Illinois, SHBA. Në East Moline, Illinois jetojnë 21302 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2348.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (14.76 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (577 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ East Moline (city) QuickFacts from the US Census Bureau Arkivuar 29 korrik 2012 tek webcite. Quickfacts.census.gov. Retrieved on April 21, 2012.
  2. ^ "City of East Moline". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më qershor 29, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: East Moline, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale