Eddy Merckx

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Edouard Louis Joseph Merckx
Eddy Merckx Molteni 1973.jpg
Eddy Merckx ne vitin 1973
Informacione
Emri tjetër: "Eddy"
Ditëlindja: 17 qershor 1945
Vendlindja: Belgjike
Aktiviteti: Çiklist
Nënshtetësia: Belge

Edouard Louis Joseph Merckx, i quajtur Eddy (Meensel-Kiezegem, 17 qershor 1945), është një çiklist belg. Profesionist që nga 1965 deri në 1978. Ne karrierën e tij arriti të fitonte 5 Ture të Francës, 5 Xhiro të Italisë, 1 Vuelta të Spanjës, 3 kampionate bote dhe 19 klasike.

Gjithsej në karrierën e tij ka fituar 522 gara, nga të cilat 426 si profesionist, një rekord akoma i pathyer. Mban dhe rekordin e fitimit të garave brenda një viti si profesionist, plot 54 gara ne vitin 1971.