Edelweiss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edelweiss në Raxalpe

Edelweiss (Leontopodium nivale apo Leontopodium alpinum) është ndër bimët më të famshme malore, emri i sajë vjen nga gjermanishtja; edel, « fisnik », dhe weiß, « bardhë ». Në Zvicër ajo është përdorur shpesh si një emblemë e vërtetë kombëtare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]