Jump to content

Edsilia Rombley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Edsilia Francisca Rombley (lindur më 13 shkurt 1978) është një këngëtare dhe prezantuese televizive holandeze. Ajo filloi karrierën e saj më 1995, si anëtare e grupit të vajzave holandeze Dignity. Rombley filloi karrierën e saj solo më 1996, pasi fitoi talent show-in holandez Soundmixshow, më vonë fitoi në European Soundmix Show për dy vite radhazi.

Edsilia Rombley

Më 1998, Rombley fitoi Nationaal Songfestival 1998 dhe përfaqësoi HolandënFestivalin Evropian të Këngës 1998 me këngën "Hemel en aarde", duke u vendosur në vendin e katërt. Ajo më vonë përfaqësoi Holandën në Festivalin Evropian të Këngës 2007 me këngën "On Top of the World", por nuk u kualifikua në finale. Në vitin 2009, Rombley organizoi sezonin e parë të njërës nga shfaqjet e talenteve të famshëm holandez Beste Zangers, dhe tani do të bashkëprezantojë Festivalin Evropian të Këngës 2020Rotterdam.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rombley lindi në 13 shkurt 1978 në AmsterdamHolandë. Prindërit e saj ishin nga Aruba dhe Curaçao (Antillat Hollandeze).

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Mrs. Einstein
me "Niemand heeft nog tijd"
Holanda në Festivalin Evropian të Këngës
1998
Pasardhësi 
Marlayne
me "One Good Reason"
Parardhësi 
Treble
me "Amambanda"
Holanda në Festivalin Evropian të Këngës
2007
Pasardhësi 
Hind
me "Your Heart Belongs to Me"
Parardhësi 
Izraeli Erez Tal, Bar Refaeli, Assi Azar dhe Lucy Ayoub
Prezantuesit e Festivalit Evropian të Këngës
(me Chantal Janzen dhe Jan Smit)

2020
Pasardhësi 
-