Eduard Halimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eduard Halimi
Skeda:Eduard Halimi.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
2009 – Vazhdon
Ministër i Drejtësisë
shtator 200913 shtator 2013
Paraardhësi: Bujar Nishani
Pasardhësi: Nasip Naço
Të dhënat personale
Lindi më: 8 dhjetor 1972
Lindi në: Korçë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan, Jurist
Shkolla e kryer: Universiteti i Tiranës (juridik)
Partia politike: PD
Fëmijë (2 vajza) Nikol, Ela

Eduard Halimi është politikan shqiptar, deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eduard Halimi ka lindur në Korçë8 dhjetor 1972. Ai është i martuar dhe ka dy vajza, Nikol dhe Elen. Halimi vazhdoi Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës në vtet 1991-1995 nga ku u diplomua për drejtësi. Në vitet 1995-1997 kreu Akademinë e Policisë dhe në vtet 1997-2000 kreu Shkollën e Magjistraturës dhe mori titullin “Magjistrat”. Ka ushtruar profesionin e avokatit deri në vitin 2005 dhe është zgjedhur si ekspert i komisioneve hetimore parlamentare, prej vitit 2002 deri në 2005. Në tetor të vitit 2005 është emeruar Zëvëndësministër i Drejtësisë duke e ushtruar detyrën deri ne emërimin Avokat i Përgjithshëm i Shtetit, në vitin 2008. Në vitin 2007 është zgjedhur Anëtar i Këshillit Bashkiak Tiranë. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2009 u zgjodh Deputet i Partisë Demokratike për qarkun DurrësKuvendin e Shqipërisë dhe ushtroi edhe funksionin e Sekretarit të Komisionit të Ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2013 u rizgjodh Deputet i Partisë Demokratike të Shqipërisë në Kuvendin e Shqipërisë. Eduard Halimi është Nënkryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Shqipërisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ KQZ Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë 2013
  2. ^ Kuvendi i Shqipërisë - Jetëshkrimet e deputetëve