Eek, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eek, Alaska
Anglisht : Eek
qytet
Vendndodhja
Eek, Alaska is located in SHBA Alaska
Eek, Alaska
Eek, Alaska

Koordinatat: 60°13′7″V 162°1′33″P / 60.21861°V 162.02583°P / 60.21861; -162.02583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Bethel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.7 km2
 •  tokësore 2.4 km2
 •  ujore 0.3 km2
Lartësia 1 m (m.n.d.)
Popullsia 296 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi July 9, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99578
Prefiksi 907
Koordinatat 60° 13′ 7″ Veri

162° 1′ 33″ Perëndim

Eek, Alaska (Eek) është një qytet në qarkun Bethelshtetit federal Alaska, SHBA. Në Eek, Alaska jetojnë 296 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 2.7 km2 (1 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 1 m (3 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 31. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eek, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale