Eidfjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eidfjord (kthjellim).


Eidfjord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Eidfjord

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Eidfjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Anved Johan Tveit (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°26′V 7°16′L / 60.433°V 7.267°L / 60.433; 7.267 (Eidfjord)Koordinatat: 60°26′V 7°16′L / 60.433°V 7.267°L / 60.433; 7.267 (Eidfjord)
Sipërfaqja 1.493 km2
Popullsia 945 banorë 2009
Dendësia 0,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eidfjøre
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1926
Vendndodhja
Eidfjord is located in Norvegjia
Eidfjord
Eidfjord
Eidfjord – harta_foto
www.eidfjord.kommune.no

Eidfjord është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1493 km² dhe popullsi 945 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]