Ekonomia e Norvegjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ekonomia e Norvegjisë është një ekonomi e përzier shumë e zhvilluar me pronësi shtetërore në fushat strategjike. Megjithëse e ndjeshme ndaj cikleve globale të biznesit, ekonomia e Norvegjisë ka treguar rritje të fuqishme që nga fillimi i epokës industriale. Vendi ka një standard jetese shumë të lartë krahasuar me vendet e tjera evropiane dhe një sistem të mirëqenies të integruar fort. Sistemi modern i prodhimit dhe mirëqenies së Norvegjisë mbështetet në një rezervë financiare të prodhuar nga shfrytëzimi i burimeve natyrore, veçanërisht naftës së Detit të Veriut.[1][2][3][4][5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The economic effects of north sea oil on the manufacturing sector Arkivuar 2 shkurt 2014 tek Wayback Machine Hilde Christiane Bjørnland
  2. ^ Overview of the Norwegian oil and gas sector Arkivuar 23 maj 2013 tek Wayback Machine Embassy of Denmark, Oslo
  3. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 qershor 2013. Marrë më 2012-12-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ The Oil Industry and Government Strategy in the North Sea Øystein Noreng
  5. ^ "The rich cousin". The Economist. 1 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2013. Marrë më 1 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)